BURSA ORHANGAZİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü Mesajı

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü Mesajı

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü Mesajı

Otizm; erken çocukluk döneminde başlayan sosyal etkileşim, iletişim, dil gelişimi ve davranış alanlarında çoklu temel fonksiyonların gelişmesinde gecikmeleri de içeren bir spektrum bozukluğudur. Dolayısıyla toplumumuzun otizm konusunda göstereceği hassasiyet, farkındalık ve bilinç çok önemlidir.

Her insan dünyaya farklı özelliklerle gelmektedir. Her bireyin kendine has fiziksel, duygusal ve sosyal yapısı vardır. Herkes için gerekli olan eğitim, otizmli çocuklarımız için aynı zamanda bir tedavi yöntemi olduğundan, büyük önem arz etmektedir. Bu açıdan erken teşhisle birlikte verilecek özel eğitim onları toplumsal hayata kazandıracaktır.

Devletimiz, otizmli çocuklarımızın daha iyi şartlara kavuşabilmesi için tüm imkânlarını seferber etmektedir. Biz eğitimciler de onların sosyal hayata katılımlarını ve kendi ihtiyaçlarını mümkün olduğunca bağımsız karşılayabilmelerini arzu etmekteyiz. Otizmli bireylerin çocukluktan itibaren önyargı ve ayrımcılığa maruz kalmadan nitelikli eğitim alabilmelerini temin etmek ve onlara daha iyi bir yaşam sağlamak, başta biz eğitimciler ve otizmli çocuklarımızın aileleri olmak üzere toplumumuzun tüm paydaşlarının görevidir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Dünya Otizm Farkındalık Günü vesilesiyle bu özel çocuklarımızı muhabbetle kucaklıyor, ailelerine ve onlar için fedakârlık gösteren eğitim camiamıza teşekkür ederim. 

Hüseyin KARATOSUN 

İlçe Milli Eğitim Müdürü

02-04-2019

Camikebir Mah. Tozkoparan Cd. Hükümet Konağı B Blok Orhangazi BURSA - 0224 573 51 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.