BURSA ORHANGAZİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Güncellenen Öğretim Programları 1.Sınıf Öğretmenlerine Tanıtıldı

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından, Bakanlığımızın güncellenen müfredat programlarını tanıtmak amacıyla ilçemizdeki 1. Sınıf öğretmenlerimize eğitim verildi. İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Kazım KARABACAK´ın başkanlık ettiği ve Bursa’da gerçekleştirilen formatör eğitimine  katılan Atatürk İlkokulu Sınıf Öğretmeni Zeynep Demirsoy KOTABAŞ tarafından verilen eğitim kaymakamlık toplantı salonunda yapıldı.
Güncellenen Öğretim Programları 1.Sınıf Öğretmenlerine Tanıtıldı

Sosyokültürel hayat, bilim ve teknolojideki hızlı değişim ve gelişmeler, toplumun ve ferdin ihtiyaç duyduğu vasıfların da farklılaşmasına sebep olmaktadır. Bu farklılaşma ise tabii olarak çağın gerekliliklerini karşılayabilecek fertlerin yetiştirilmesini sağlayacak olan müfredatların yenilenmesi ve güncellenmesi ihtiyacını doğurmaktadır.

Bu ihtiyaç doğrultusunda Bakanlığımızın güncellenen müfredat programlarını  tanıtmak amacıyla Bursa’da gerçekleştirdiği formatör eğitimine  katılan Atatürk İlkokulu Sınıf Öğretmeni Zeynep Demirsoy KOTABAŞ tarafından ilçemizdeki 1. Sınıf öğretmenlerimize eğitim verildi. İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Kazım KARABACAK´ın başkanlık ettiği ve açılış konuşması gerçekleştirdiği eğitim programı kaymakamlık toplantı salonunda yapıldı.

Eğitim programında ön plana çıkan başlıklar şunlardı;

-          2017 müfredatı sil baştan bir müfredat olmayıp güncellenen bir programdır.

-          Bilgi sadeleştirildi.

-          Kazanımlar ve ünite sayıları-sıraları değişti.

-          Öğrenci merkez, öğretmen ise rehber konumunda. Ama öğretmenin yönlendirmesi çok önemli.

-          Öğretmen eğitim-öğretim programı okur yazarlığı kazanacak. Kazanımları okuyacak ve bu alışkanlığı edinecek.

-          Değerler eğitimine sıkça yer verilmiş. Her kazanımın içine değer serpiştirilmiş. Ayrıca örtük program olarak da verilmesi sağlanmış.

-          Yeni programı incelemek daha kolay.

-          Şimdiye kadar yapılan programların hiçbiri öğretmenlere sunulmadı. Bu programda ise öğretmenlerin görüşleri alındı ve anket çalışmaları yapıldı.

-          En güzel görüşlerin daima öğretmeler odasından çıktığı vurgulandı. Bu sebeple öğretmenlerimizin görüş yazmaları istendi. Kendilerine dönüş yapılacağı belirtildi.

-          Bu sene  1,5 ve 9. Sınıflar için uygulanacak materyaller hazır. 

-          Aralık 2017’de değerlendirme yapılacak ve öğretmenlerden fikir istenecek ve bir daha ki eğitim-öğretim yılında müfredata tamamen geçilecek.

-          Okul içi ve dışı etkinliklere önem verilecek.

-          Öğretmenlerimiz dersi anlatıp geçmek yerine, uygulama kısmına daha çok önem verecek.

-          Ara sınıflarda eski müfredata devam edilecek. Fakat yeni başlayan derslerde güncellenen müfredat programı uygulanacak.

-          Çocuklarımıza bilgi yerine, bilgiye ulaşma öğretilecek.

-          Programda değerler eğitimi ya da bilişim teknolojilerindeki  değişiklikler gibi bütüne yönelik değişiklik yapıldı.

-          Sınav sistemi zamanla değişecek. Öğretmenlerimizin ön yargısız bir şekilde müfredat programını okumaları ve değerlendirmeye katılmaları oldukça önemlidir.

 

Sunumunda müfredat programını okumadan yorum yapılmaması gerektiğini hatırlatan Formatör Öğretmen Zeynep Demirsoy KOTABAŞ, ayrıca medyada çıkan haberleri yorumlamadan önce güncellenen müfredat programına hakim olmanın önemine dikkat çekti.

13-09-201713-09-201713-09-201713-09-201713-09-201713-09-2017

Camikebir Mah. Tozkoparan Cd. Hükümet Konağı B Blok Orhangazi BURSA - 0224 573 51 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.