BURSA ORHANGAZİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sn. Mustafa SAKARYA' nın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sn. Mustafa SAKARYA' nın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün yaktığı meşaleyi devralıp, "Fikri hür, vicdani hür, irfanı hür nesiller" yetiştirmek üzere yola çıkan siz sevgili öğretmenlerim bugün söyleyeceğim tüm sözler sizin üzerinize.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" görevini kabul ettiği bugün, ülkemizde öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır. 24 Kasım 1928 Millet Mekteplerinin açılması yani Anadolu'nun dört bir yanının, genç Türkiye Cumhuriyeti'nin kocaman bir okula dönüştürülüşünün yıl dönümünü Türk Milli Eğitiminin bir neferi olarak kutlamanın derin mutluluğu içindeyim Cennet yurdumuzun her köşesinde olduğu gibi ilçemizde de yılmadan, usanmadan, onurla ve gururla, bu kutsal mesleğin mensubu olarak görev yapan fedakâr, yüreği sevgi dolu, değerli öğretmen arkadaşlarım; öğretmenler gününüz kutlu olsun.

İster bozkır olsun, isterse çorak,

Orası bir vatan, kutsal bir durak.

Işığı yakmaktır, benim görevim,

Bizlere yakışmaz, geride durmak.

Öğretmenler insanlığın en önemli unsurlarıdır. Bu yüzdendir ki, öğretmenlik peygamberlik mesleğidir diye anılır olmuştur. Anadolu'nun ücra kasabalarında, köylerimizde, sınıflarında birer çekirdek gibi bekler çocuklarımız. Öyle durur beklerler. İçlerinde bol miktarda gıda, nem vardır. Şartların oluşmasını, kısacası siz sevgili öğretmenlerini beklerler. Ve bu çocuklarımız sizlerin ellerinde yavaş yavaş çiçek açar. Bozkırın çiçeklerinin böyle güzel olmasının nedeni budur.

Değerli Meslektaşlarım, mesleğe yeni başlayan öğretmenlerim,

Teknoloji, eğitimde ne kadar etkili kullanılırsa kullanılsın eğitimin mimarı sizlersiniz. Siz olmazsanız başaramayız. Bu kutsal mesleğin mensupları olarak her türlü zor şartlarda bile bizi biz yapan değerlerimizle yoğrulmuş, okuyan, araştıran, sorgulayan, özgüveni tam, çağımız gerekleriyle donatılmış, gelişen ve büyüyen geleceğin Türkiye'sini inşa edecek bireyler yetiştirme azmi ve gayreti içerisinde olmalıyız. Unutmayınız ki" Bütün ümidimiz gençliktedir" ve "Eğitimde feda edilecek tek bir fert yoktur." Bütün bu çalışmalarınız sırasında, devletimizi temsil ettiğimizi de unutmamalı ve örnek olmalıyız. Bu konuda da sizlere güvenimiz tamdır.  

Milletimize uzun yıllar hizmet vererek emekli olan kıymetli öğretmenlerimiz,

Sizler, yurdumuzun değişik yerlerinde, uzun yıllar ülkemize hizmet ettiniz. Belki çok zor  şartlarda çalıştınız, Gençliğinizi mesleğinize ve çocuklarımıza adadınız. Ancak yılmadınız, yorulmadınız. Biliyoruz ki "dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar". Ne mutlu sizlere ki arkanızda geleceğe umutla bakan, özgüveni tam bireyler bırakıyorsunuz. Hizmetlerinizden dolayı hepinize sonsuz teşekkür ediyor, sevdiklerinizle beraber  sağlık ve huzur dolu günler diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmen arkadaşlarımın öğretmenler gününü kutlarken, başta Büyük Önder, Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi saygı ile anıyorum. Şenay Aybüke Yalçın, Necmettin Yıldız ve henüz iki gün önce menfur bir saldırıda şehit olan Ayşenur Alkan öğretmen başta olmak üzere tüm şehit öğretmenlerimize Allah'tan rahmet diliyor, sizleri  saygılarımla selamlıyorum.

 

Mustafa SAKARYA

İlçe Milli Eğitim Müdürü

Camikebir Mah. Tozkoparan Cd. Hükümet Konağı B Blok Orhangazi BURSA - 0224 573 51 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.