BURSA ORHANGAZİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kamuoyunu Bilgilendirme

İlçemiz yerel basınında ve sosyal medya portallarında müdürlüğümüz ve bazı okullarımızla ilgili olarak çıkan haberler üzerine "kamuoyunu doğru bilgilendirme" adına aşağıdaki açıklamalara ihtiyaç duyulmuştur.
Kamuoyunu Bilgilendirme

1-İlçemiz Yeniköy Ziya Gökalp Ortaokulunun adının müdürlüğümüzce Yeniköy Ortaokulu olarak değiştirildiği, tarihe mal olmuş Ziya Gökalp isminin silindiği, Milli Eğitim Müdürünün bu isimden rahatsız olduğu, milliyetçiliğe halel getirdiği ve milli olmaktan uzak olduğu, bu konu ile ilgili olarak kaymakamın, belediye başkanının, ilçe siyasetçilerinin, muhtarların ve yerel basının harekete geçmesi ve duyarlı olmaları gerektiği bir siyasi parti ilçe başkanının sosyal medya hesabından 16 Temmuz 2019 saat 18.39 itibarı ile paylaşılmış olup;

Yeniköy'ün aşağı bölgesinde bulunan Yeniköy Ziya Gökalp İlkokulu, öğrenci azlığı nedeniyle kapatılmış, şimdiki ilkokul binasında birlikte eğitim gören Yeniköy İlkokulu ile Yeniköy Ortaokulu birbirinden ayrılmış ve Yeniköy Ortaokulu aşağıda kapanan ilkokulun yerin taşınmıştır. Bu kapanma ve taşınma işlemleri 2009 yılında (bizim göreve başladığımız tarihten 5 yıl önce) il müfettişlerinin raporu doğrultusunda valilik onayı ile yapılmış olup şu anki milli eğitim yönetiminin yaptığı bir işlem değildir.

Bu vesile ile, ülke yönetimine talip olmuş bir siyasi partimizin ilçe başkanının gündemi ne kadar yakından takip ettiğini, olaylara ne kadar vakıf olduğunu, haber kaynaklarının ne kadar sıhhatli olduğunu, milli eğitim müdürlüğüne karşı bakış açısının ne olduğunu ve ne kadar objektif ve yapıcı olduğunu değerli Orhangazi kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

2-İlçemiz yerel gazetelerinde 18 Temmuz 2019 tarihi itibarı ile; "Çok Programlı Anadolu Lisesi Aile Birliği Başkan Yardımcısı sıfatı" ile bir şahıs tarafından yayınlanan beyanatta;

Çok Programlı Anadolu Lisesinin kontenjanlarının İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından planlı bir şekilde azaltıldığı, okul için kötü okul algısı oluşturulduğu, İlçe Milli Eğitim Müdürünün ilçedeki "eğitim faciasını (!)" seyrettiği, bütün suçun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü eleştirenlerde olduğunu belirtmiştir.

Öncelikle beyanatı veren şahsın kendisini Aile Birliği Başkan yardımcısı olarak tanıtmasının ahlaki değerlerimiz karşısındaki durumunun "Yalan Beyan" olduğunu, kendisinin sadece üye olduğunu kamuoyunun bilmesini isterim.

Yapılan açıklamada belirtilen hususların tamamı şahsın kendi hezeyanları olup, akla, hiçbir delile ve kaynağa dayanmamaktadır. İddiaların tamamı asılsız ve mesnetsiz olup iftiradan ibarettir.

A-Liselerimizin kontenjanları İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Bursa çapında yaptığı planlama ile Bakanlığımız tarafından belirlenmektedir.

B-İlçemiz okulları gerek Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul projeleri (Bursa birincisi), gerek Sosyal, Kültürel ve Sportif faaliyetler ve alınan dereceler, gerek Ulusal ve Uluslararası projeler ile Tasarım-Beceri Atölyeleri ve gerekse akademik açıdan Bursa sıralamasında ilk üç arasındadır. Okullarımızı "kötü okul" olarak nitelemek tamamıyla cehalet ve ard niyet göstergesidir.

C-Müdürlüğümüz göreve başladığımız 2014 tarihinden itibaren Türkiye'de uygulanmayan (2023 vizyon belgesi ile daha yeni uygulanması düşünülen) bir çalışma yapılmakta olup, tüm okullarımız takip edilmekte ve belirlenen 36 kriter üzerinden her yıl performans değerlendirmesine tabi tutulmaktadır. Tüm göstergelerde 2014 yılından 2019 yılına kadar geçen 5 yıl içerisinde sürekli artan gelişmeler göstermekteyiz. Birkaç örnek verecek olursak; 2014 yılında %1,4 (12 öğr.) olan Fen liselerine yerleşme oranımız, 2018 de % 6,67 (63 öğr.) olmuştur. 2014 yılında %56 olan normal eğitim oranımız, önümüzdeki yıl açılacak iki  okul ile birlikte %100 olacaktır. İlçemiz Süleymanşah Anadolu İmam Hatip Lisesi Proje Okuluna dönüştürülmüş, Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesi açılmıştır.

 

Müdürlüğümüzün göreve geldiğimiz 2014 yılından 2019 yılına kadarki performans göstergeleri tüm ayrıntıları zamanı geldiğinde kamuoyu ile paylaşılacaktır.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL-AİLE BİRLİĞİ YÖNETMELİĞİ

 Yönetim kurulunun görev, yetki ve sorumlulukları

MADDE 13 ? (1) Yönetim kurulu birlik adına görev yapar; genel kurulda alınan kararları okul yönetimiyle iş birliği yaparak bir plan dâhilinde yürütür.

Aile birliği başkan ve üyeleri, yönetim kurulu kararı olmadan ve bu kararı okul idaresi ile işbirliği yapmadan kendi başlarına herhangi bir işlem yapamaz, beyanat veremez ve karar alamazlar.

Aile Birliği Yönetim Kurulunun kararı olmadan, okul idaresi ile işbirliği yapmadan, yetkisiz bir şekilde açıklama yapmak, okul idaresini ve milli eğitim müdürünü suçlamak, bakanlık politikaların eleştirmek Aile Birliğinin görev ve yetkisi içerisinde olmadığı gibi görevi kötüye kullanmaktır.

 Diğer yandan yalan beyan ile kendisini Başkan yardımcısı olarak tanıtan, yetki ve sorumluluğu olmadığı halde Aile Birliği adına açıklama yapan ve kamuoyunu yanlış bilgilendiren bu şahıs hakkında hem okul müdürlüğümüz hem de Milli Eğitim Müdürlüğümüz gerekli tüm yasal işlemleri en kısa sürede başlatacaktır.

Bu vesile ile sorumluluk sahibi kişi, kurum temsilcilerinin ve değerli basınımızın, gerekli tahkikatı yapmadan kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye yönelik davranışlara meydan vermemesini, halkımızın doğru bilgiye ulaşmasının sağlanmasını, müdürlüğümüzün ilgi alanı içindeki konularda tarafımızdan bilgi alınmasını hatırlatmak isterim.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Hüseyin KARATOSUN

İlçe Milli Eğitim Müdürü

Camikebir Mah. Tozkoparan Cd. Hükümet Konağı B Blok Orhangazi BURSA - 0224 573 51 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.