BURSA ORHANGAZİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kitap Okuma Atölyesinde İkinci Çalışma Tamamlamdı.

Kitap Okuma Atölyesinde İkinci Çalışma Tamamlamdı.

Orhangazi İmam Hatip Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Buket ÇETIN'in rehberliğinde Ocak ayında başlatılan "OKUMA ATÖLYESI" projesinin ikinci çalışması 23 Mart Çarşamba günü okul kütüphanesinde gerçekleştirildi. Bu hafta okuma atölyesinde değerlendirilen eser Cahit ZARİFOĞLU'nun "Kuşların Dili" adlı kitabıydı. Cahit  ZARİFOĞLU, Feridüttün ATTAR'ın Mantuku't Tayr adli eserinin sadeleştirerek yazdığı kitapta kuşların yolculuğa çıkmaları ve yaşadıkları ilginç olaylar anlatılıyor. Atölyede öğrenciler tahlil ve etkinliklerle keyifli dakikalar geçirdi. Ayrıca öğrenciler yeni öğrenilen kelimelerle kısa öyküler yazarak kelime hazinelerini zenginleştirdi.

Okuma Atölyesi Nedir?

Beynimiz anlamlandıramadığı ve duygusal bağ kurmadığı hiçbir eylemi yaşama geçirerek alışkanlığa dönüştürmez. Bunun için o eylemlerin günlük yaşamdaki duygu ve duyularımızda karşılık bulması, bir ihtiyacımızı gidermesi gerekir.

Bu atölyede, teknoloji ve dijitalleşmenin çağı olan bu çağda, öğrencilere tekrar kitaba dokunma, onu anlama, keyifle onun içinde kaybolma halini yaşatarak kuantum fiziğinin bütünsel prensiplerinden oluşturulmuş uygulamalarla kitaba karşı yeni ve olumlu bir bakış açısı oluşturmaları sağlanacaktır.

Atölyenin İçerikleri

-Kitabı tekrar tanıma ve tanımlama

-Kitaba dair yanlış kodlamaların pozitife dönüştürülmesi

-Kitabı hissetme tecrübesi yaşama

-Kitabın yaşamdaki karşılığını görme

-Dijital okumanın yanı sıra dokunarak ve hissederek okumayı deneyimleme

-Kitabı bütünsel okuma ve işe yarayan kısımları bulma ile ilgili teknikler

Bu aynı zamanda akademik olarak da okuma derslerinde de anahtar sözcükleri bulma, ana düşünce ve konuyu saptama, metni tam anlama ile ilgili de fayda sağlayacak bir atölye çalışmasıdır.

 

24-03-202224-03-202224-03-202224-03-202224-03-202224-03-2022

Camikebir Mah. Tozkoparan Cd. Hükümet Konağı B Blok Orhangazi BURSA - 0224 573 51 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.