BURSA ORHANGAZİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MEB´den Öğrencilere Yönelik Yarıyıl Tatili Önerileri

Milli Eğitim Bakanlığı 2017 - 2018 eğitim öğretim yılının sona ermesi ve yarıyıl tatilinin başlamasıyla Öğrencilere Yönelik Yarıyıl Tatili Önerileri başlıklı bir yazı yayınladı. Milli Eğitim Bakanı Sayın Dr.İsmet Yılmaz imzalı yayınlanan yazıda "Öğrencilerimizin yarıyıl tatillerini verimli bir şekilde geçirmelerini, dinlenmiş bir şekilde 2017-2018 eğitim öğretim yılı ikinci dönemine sağlıklı bir başlangıç yapabilmelerini ve ilgi alanlarına da zaman ayırabilmelerini sağlamak için öğrencilerimize yarıyıl tatilinde ödev verilmemelidir." ifadelerine yer verildi.
MEB´den Öğrencilere Yönelik Yarıyıl Tatili Önerileri

ÖĞRENCİLERE YÖNELİK YARIYIL TATİLİ ÖNERİLERİ

Eğitimi toplumun her bireyine en üst seviyede ulaştırmak; öğrencilerimizi dünyadaki akranları ile rekabet edebilecek becerilerle donanmış, problem çözebilen, üretken, millî ve manevi değerlerine sahip çıkan bireyler olarak yetiştirmek, Bakanlığımızın öncelikli hedefleri arasındadır. Ayrıca öğrencilerimizin. "Türk Millî Eğitiminin Temel Amaçları" doğrultusunda kişisel gelişimlerini sağlamaları, edindikleri bilgi ve becerileri topluma faydalı olacak şekilde paylaşmaları amacıyla sosyal etkinlik çalışmalarına katılmalarını teşvik etmek gerekmektedir. Bu doğrultuda, öğrencilerimizin akademik başarılarının artırılmasına yönelik çalışmaların yanında kültürel, sanatsal, sportif ve bilimsel etkinlikler ile toplum hizmeti çalışmalarına katılımları önemsenmeli ve desteklenmelidir. Buna göre, öğrencilerimize yönelik eğitim öğretim faaliyetleri sırasında yapılacak çalışmalar ile öğrencilerimizin tatil dönemlerinde de yapacağı faaliyetlerde, Bakanlığımız politikaları ve öncelikleri dikkate alınarak gösterilecek özen ve hassasiyet önem arz etmektedir.

Bu kapsamda, öğretmen ve idarecilerimiz tarafından;

•Karnenin, ulaşılması gereken bir amaç değil, başarının değerlendirilmesi konusunda bir araç olduğu, öğrencilerimize ve velilerimize hatırlatılmalıdır.

•Öğrencilerimizin yarıyıl tatillerini verimli bir şekilde geçirmelerini, dinlenmiş bir şekilde 2017-2018 eğitim öğretim yılı ikinci dönemine sağlıklı bir başlangıç yapabilmelerini ve ilgi alanlarına da zaman ayırabilmelerini sağlamak için öğrencilerimize yarıyıl tatilinde ödev verilmemelidir.

•Öğrencilerin tatil döneminde katılabilecekleri sosyal etkinlik (sportif, kültürel, sanatsal, bilimsel etkinlikler, toplum hizmeti çalışmaları) fırsatları konusunda öğrenci ve veliler bilgilendirilmeli, öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda, yol gösterici yönlendirmeler yapılmalıdır.

•Okulun bulunduğu çevrede paydaş kurum ve kuruluşlar ile işbirliği içerisinde, tatil döneminde öğrencilerin katılım sağlayabileceği sosyal etkinlikler planlanmalı ve tatile girilmeden duyurulmalıdır.

•Öğrencilerin başta teknoloji bağımlılığı olmak üzere gelişimlerini olumsuz etkileyecek her türlü zararlı faaliyetten uzak durmalarını amaçlayan farkındalık çalışmaları yapılmalıdır.

•Aileleri ile kaliteli zaman geçiren çocukların çok daha mutlu, başarılı ve özgüvenli olduğu gerçeğinden hareketle öğrencilerimizin aileleri ile birlikte zaman geçirmeleri tavsiye edilmelidir.

•Öğrencilerin tatil döneminde aile, aile büyükleri ve akrabalar ile vakit geçirebilmelerinin önemi vurgulanmalı, somut olmayan kültürel miras uygulamalarına katılım sağlamaları, millî ve manevi değerlerimizi yaşam yoluyla öğrenmeleri sağlanmalıdır.

•Öğrencilerimizi spor yapmaya ve sağlıklı beslenmeye yönelterek, ülkemizde yaşam boyu spor yapan ve sağlıklı beslenen bireylerin sayısının artırılmasına yönelik farkındalık çalışmaları yapılmalıdır.

•Öğrencilerimizin sinema, tiyatro, konser vb. sanatsal faaliyetlere katılımı teşvik edilmelidir.

•Öğrencilerin okuma alışkanlıklarını tatil döneminde devam ettirmelerinin önemi vurgulanmalıdır.

Dr. İsmet YILMAZ

Milli Eğitim Bakanı

Camikebir Mah. Tozkoparan Cd. Hükümet Konağı B Blok Orhangazi BURSA - 0224 573 51 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.