BURSA ORHANGAZİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürü Hüseyin KARATOSUN´un Yeni Eğitim Öğretim Yılı Mesajı

Orhangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin KARATOSUN, 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılının başlaması nedeniyle mesaj yayınladı.
Milli Eğitim Müdürü Hüseyin KARATOSUN´un Yeni Eğitim Öğretim Yılı Mesajı

Değerli Orhangazililer;

2018-2019 Eğitim Öğretim yılına başlarken hepimizin en değerli varlıkları olan evlatlarımızı çağın ihtiyaç ve gerekliliğine uygun, milli, manevi ve ahlaki kazanımlarını elde etmiş, ailesine, çevresine ve ait olduğu topluma karşı sorumluluklarının bilincinde, Orhangazi’mize ve ülkemize hayırlı ve yararlı birer evlat olarak yetiştirmek en asli görevimizdir.

Onları bir üst öğrenime hazırlarken hayata da hazırlamak tek gayemizdir. Milli Eğitim Bakanlığımızın plan ve programları ışığında evlatlarımızı her alanda yetiştirmek, toplumu yüceltmek ve standartları yükseltmek biz eğitimcilerin görevidir. Diğer yandan dünyadaki gelişmelerin gerisinde kalmamak, rekabet ortamında ön sıralarda yer alabilmek için, öncelikle eğitim sistemimizi çağın gereklerine uydurmak zorundayız. Çağdaş eğitim, toplumsal yaşamın biçimlendirilmesinin, geleceğe yönelik adımların belirlenmesinin ve başarıya ulaşılmasının vazgeçilmez öğesidir. Sağlam temeller üzerine kurulmuş bir eğitim, çocuklarımızın geleceği kadar genç nüfus yoğunluğuna sahip ülkemizin geleceği için de en temel koşuldur. 

 Bu nedenle aramıza katılan yeni eğitim neferleri ile birlikte “evlatlarımızın eğitimlerinde geçen her dakika ibadet hükmündedir” mantığıyla ilçemizin eğitim çıtasını var olandan daha yükseklere çıkarmalıyız. Bu gaye ve hedefle eğitim ailesi olarak görevimizin bilincinde olmamız gerekmektedir.

 İdarecilerimizden personeline ve öğrencilerine karşı sabır, anlayış ve güler yüz, öğretmenlerimizden biraz daha fazla gayret ve samimiyet, geleceğimizin teminatı olan yavrularımızdan hedeflerini belirlemelerini ve belirledikleri hedefe ulaşmak için azami gayret ve eğitim çalışanlarına karşı sevgi ve saygı bekliyoruz.

 Olmazsa olmazımız olan değerli velilerimizden ise çocuklarına ve okula karşı ilgi ve destek bekliyoruz. Bu çocuklar bizim en kıymetli varlıklarımızdır. Onların ruh ve beden sağlığı içinde başarılı bir eğitim görmesi en önemli hedefimiz olmalıdır. Aile olarak çocuklarınızı okula yazdırmakla göreviniz bitmiyor. Bilakis çocuğunuzun öğretmen ve idarecileriyle devamlı diyalog içinde olun ve okulla olan ilginizi kesmeyiniz. Problemlerinizi bir aile sıcaklığı içerisinde çözmeye çalışın.

 Kıymetli İdareci ve Öğretmenlerimiz;

İlçemizin eğitim alanında son yıllarda yakaladığı gelişim ve başarılarda en büyük pay şüphesiz sizlerindir. Yeni öğretim yılında da sizlerden özverili ve başarılı çalışmalarınızın devamını bekliyoruz. Özellikle yeni müfredat programlarının amaç ve hedefleri doğrultusunda sizlerden beklenen çalışmaları yapmanız, öğrenci ve velilerimizi yeterli derecede bilgilendirmenizdir. Fedakarca çalışmalarınızın bundan sonra da devam etmesini diliyorum.

Sevgili Öğrencilerimiz;

Bizlerin amacı sizi “İyi İnsan” olarak yetiştirmektir. Bu amaçla özellikle yeni müfredat programlarının amaç ve hedefleri doğrultusunda sizlerin de gereken gayreti göstermeniz, hem akademik hem ahlaki anlamda kendinizi geliştirmeniz, okuyan, düşünen, eleştiren, kendine güvenen,  bilgi ve becerileri doğrultusunda hedefleri olan, milli ve manevi değerlerine bağlı, sorumluluklarını bilen ve yerine getiren, kötü alışkanlıklardan uzak, kaliteli bireyler olarak kendinizi yetiştirmeye çalışmanızdır. Akademik çalışmanın yanında mutlaka sosyal, kültürel, sportif alanlarda faaliyet göstermeniz, ahlaki değerlerimizi benimseyip yaşamanız, yetenek ve becerilerinizi geliştirmenizdir. Bu yıl ilk defa okula başlayacak olan öğrencilerimiz başta olmak üzere tüm öğrencilerimizin yeni eğitim öğretim yılını tebrik ediyor, başarlar diliyorum.

Değerli Orhangazililer;

Milli Eğitim Müdürlüğü olarak göreve geldiğimiz günden itibaren ilçemizde; akademik başarı, sosyal, kültürel, sportif faaliyetler, mahalli ve ulusal projeler, bina ve derslik sayıları, yatırım ve onarımlar alanlarında sürekli yükselen bir başarımız bulunmaktadır.

2018-2019 Eğitim Öğretim yılında, 46 resmi, 15 özel olmak üzere toplam 61 eğitim kurumunda 945 öğretmen ile 13584 öğrenciye eğitim hizmeti verilecektir. Okul öncesi eğitime başlayacak öğrenci sayımız 997, birinci sınıflara yeni başlayacak öğrenci sayımız 1179, liselere devam edecek öğrenci sayımız 3475 ve taşımalı öğrenci sayımız 1331 olacaktır.

Müdürlüğümüzce gerçekleştirilen okul dönüşümleri sayesinde Bursa ve genelinde 2019 yılı normal eğitime geçiş hedeflerine en yakın ilçelerden biri haline geldik.  2017 yılı yatırım planlamasına alınan 2 okulun 2018-2019 eğitim öğretim yılında hizmete girmesi ile ilçemizin tamamen normal eğitime geçmesi hedeflenmektedir.

Elde edilen tüm başarılar münhasıran hiçbir kişi ve kuruma ait olmayıp, tüm paydaşlarımızın topyekün katkısı ile mümkün olmuştur. Bu anlamda, Eğitim Öğretim çalışmalarımızda bizlere sürekli destek veren;

 Kaymakamımız sayın Dr. Yalçın YILMAZ’a, Belediye Başkanımız sayın Neşet ÇAĞLAYAN’a, İl Milli Eğitim Müdürümüz sayın Sabahattin DÜLGER´e, Ak Parti İlçe başkanımız sayın Fahrettin ULUDAĞ´a, Sanayici, Esnaf ve Sanatkarlarımız, Sivil Toplum Kuruluşlarımız ile Basınımızın yönetici ve çalışanlarına, okullarımızın Veli, İdareci, Öğretmenleri ile Aile Birliklerimizin yönetici ve mensuplarına, Milli Eğitim Müdürlüğümüzün idareci ve çalışanlarına şükranlarımızı  arz ediyor, 2018-2019 Eğitim Öğretim yılının İlçemize, Ülkemize ve tüm insanlığa hayır ve başarılar getirmesini Cenabı Hakk’tan diliyor,  saygılarımı arz ediyorum.

 

Hüseyin KARATOSUN

İlçe Milli Eğitim Müdürü

Camikebir Mah. Tozkoparan Cd. Hükümet Konağı B Blok Orhangazi BURSA - 0224 573 51 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.