BURSA ORHANGAZİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürü Hüseyin KARATOSUN´un Yeni Eğitim Öğretim Yılı Mesajı

Orhangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin KARATOSUN, 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılının başlaması nedeniyle mesaj yayınladı.
Milli Eğitim Müdürü Hüseyin KARATOSUN´un Yeni Eğitim Öğretim Yılı Mesajı

Değerli Orhangazililer;

Yeni bir Eğitim Öğretim yılının başlamasının heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz.

Eğitimin temel amacı “İyi İnsan” yetiştirmektir. İyi insan, iki temel değer üzerine inşa edilebilir. Birincisi “Ahlak”, diğeri ise “İlim”dir. Bu iki değer mutlaka bir arada olmalıdır. Aksi halde “Ahlaksız ilim zalim, İlimsiz ahlak ise cahil üretir.” 

Bilindiği gibi bu yıl Bakanlığımızın uzun süren yoğun çalışmalarıyla, ülkemiz tarihinde en fazla katılım ve ortak aklın işbirliği ile hazırlanan yeni müfredat programları 1,5 ve 9.sınıftan itibaren uygulanacaktır.

9 adet Yeterlilik ve Beceri, 10 adet Kök Değer üzerine bina edilen yeni müfredat programları insanımızın Ahlak, Bilgi ve Becerisini artırarak ülkemiz eğitim öğretim ve insan kalitesini arzulanan seviyeye çıkaracaktır.

2017-2018 Eğitim Öğretim yılında, 44 resmi, 15 özel olmak üzere toplam 59 eğitim kurumunda 780 öğretmen ile 13455 öğrenciye eğitim hizmeti verilecektir. Birinci sınıflara yeni başlayacak öğrenci sayımız 1127, taşımalı öğrenci sayımız 1338 olacaktır. 7 lisede 158 derslik olup, derslik başına düşen öğrenci sayımız 21, merkez ilkokullarda 150 derslik olup, derslik başına düşen öğrenci sayısı 27, merkez ortaokullarda 152 derslik olup, derslik başına düşen öğrenci sayısı 29 olacaktır.

Değerli Velilerimiz;

Yeni öğretim yılında sizlerden beklentimiz, çocuklarımızı sadece akademik başarıya yönlendirmemeniz, onları sadece ders başarılarına göre değerlendirmemeniz, sosyal, kültürel, sportif ve beceri alanlarda gelişimlerini sağlamanız, onları bireysel ilgi, yetenek ve becerilerine göre geleceğe hazırlamanızdır. Planlı ders çalışmalarını sağlamanız, arkadaş çevresini takip etmeniz ve boş vakitlerini iyi değerlendirmelerini sağlamanızdır. Hatalarını bağışlamanız, onlara değer verdiğinizi göstererek her alanda iyi örnek olmanız, istek ve yetenekleri doğrultusunda hedefler belirlemenizdir. Okul idarecileri ve öğretmenlerle sürekli iletişim halinde bulunmanız ve eğitim öğretime desteklerinizi devam ettirmenizdir.

Kıymetli İdareci ve Öğretmenlerimiz;

İlçemizin eğitim alanında son yıllarda yakaladığı gelişim ve başarılarda en büyük pay şüphesiz sizlerindir. Yeni öğretim yılında da sizlerden özverili ve başarılı çalışmalarınızın devamını bekliyoruz. Özellikle yeni müfredat programlarının amaç ve hedefleri doğrultusunda sizlerden beklenen çalışmaları yapmanız, öğrenci ve velilerimizi yeterli derecede bilgilendirmenizdir. Fedakarca çalışmalarınızın bundan sonra da devam etmesini diliyorum.

Sevgili Öğrencilerimiz;

Bizlerin amacı sizi “İyi İnsan” olarak yetiştirmektir. Bu amaçla özellikle yeni müfredat programlarının amaç ve hedefleri doğrultusunda sizlerin de gereken gayreti göstermeniz, hem akademik hem ahlaki anlamda kendinizi geliştirmeniz, okuyan, düşünen, eleştiren, kendine güvenen,  bilgi ve becerileri doğrultusunda hedefleri olan, milli ve manevi değerlerine bağlı, sorumluluklarını bilen ve yerine getiren, kötü alışkanlıklardan uzak, kaliteli bireyler olarak kendinizi yetiştirmeye çalışmanızdır. Akademik çalışmanın yanında mutlaka sosyal, kültürel, sportif alanlarda faaliyet göstermeniz, ahlaki değerlerimizi benimseyip yaşamanız, yetenek ve becerilerinizi geliştirmenizdir. Bu yıl ilk defa okula başlayacak olan öğrencilerimiz başta olmak üzere tüm öğrencilerimizin yeni eğitim öğretim yılını tebrik ediyor, başarlar diliyorum.

Değerli Orhangazililer;

Milli Eğitim Müdürlüğü olarak göreve geldiğimiz günden itibaren ilçemizde; akademik başarı, sosyal, kültürel, sportif faaliyetler, mahalli ve ulusal projeler, bina ve derslik sayıları, yatırım ve onarımlar alanlarında sürekli yükselen bir başarımız bulunmaktadır.

Müdürlüğümüzce gerçekleştirilen okul dönüşümleri sayesinde Bursa ve genelinde 2019 yılı normal eğitime geçiş hedeflerine en yakın ilçelerden biri haline geldik.  2017 yılı yatırım planlamasına alınan 2 okulun 2018 yılında bitmesi ile ilçemizin tamamen normal eğitime geçmesi hedeflenmektedir.

Elde edilen tüm başarılar münhasıran hiçbir kişi ve kuruma ait olmayıp, tüm paydaşlarımızın topyekün katkısı ile mümkün olmuştur. Bu anlamda, Eğitim Öğretim çalışmalarımızda bizlere sürekli destek veren;

Milletvekilimiz sayın İsmail AYDIN’a, Kaymakamımız sayın Dr. Yalçın YILMAZ’a, Belediye Başkanımız sayın Neşet ÇAĞLAYAN’a, İl Milli Eğitim Müdürümüz sayın Veli SARIKAYA’ya, Ak Parti İlçe başkanımız sayın Mustafa KAYA’ya, Malmüdürümüz sayın Doğan BAŞYAZICI’ya, Sanayici, Esnaf ve Sanatkarlarımız, Sivil Toplum Kuruluşlarımız ile Basınımızın yönetici ve çalışanlarına, okullarımızın Veli, İdareci, Öğretmenleri ile Aile Birliklerimizin yönetici ve mensuplarına, Milli Eğitim Müdürlüğümüzün idareci ve çalışanlarına şükranlarımızı  arz ediyor, 2017-2018 Eğitim Öğretim yılının İlçemize, Ülkemize ve tüm insanlığa hayır ve başarılar getirmesini Cenabı Hakk’tan diliyor,  saygılarımı arz ediyorum.

Hüseyin KARATOSUN

İlçe Milli Eğitim Müdürü

Camikebir Mah. Tozkoparan Cd. Hükümet Konağı B Blok Orhangazi BURSA - 0224 573 51 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.