BURSA ORHANGAZİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrencilere Uzayın Matematiği Konferansı

Orhangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü´nün yürütücüsü olduğu Orhangazi Bilim Şenliği TÜBİTAK 4007 etkinlikleri kapsamında "Uzayın Matematiği" konferansı gerçekleşti. 
Öğrencilere Uzayın Matematiği Konferansı

Orhangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü´nün yürütücüsü olduğu Orhangazi Bilim Şenliği kapsamında "Uzayın Matematiği" Konferansı yapıldı. Ali Tekin İlkokulu Konferans Salonunda gerçekleşen konferansa  Astrolog İlhan VARDAR konuşmacı olarak katıldı. 

Astrolog İlhan VARDAR verdiği konferansta öğrencilere: "Evrendeki milyarlarca gök cismi sürekli olarak hareket halinde bulunmasına rağmen, aralarında hiçbir çarpışmanın meydana gelmemesi, bize açıkça evrenin özel bir hesap ve bilgi üzerine yaratıldığını göstermektedir. Çünkü evrende meydana gelen her olay ve bu olayların sonuçları sadece gözlem yoluyla değil, aynı zamanda matematiksel ve fiziksel hesaplamalar neticesinde de anlaşılabilmektedir. Dolayısıyla evrende matematik bilgisine göre şekillendirilmiş bir düzen söz konusudur ve bunun en önemli göstergesi de evrendeki geometrik düzendir. Geometrik bir şekil her nerede ortaya çıkarsa çıksın mutlaka belli ölçülere ve hesaplara dayanması gerektiğinden, bulunduğu yerde üstün bir bilginin ve düzenin varlığını gösterir. Gezegenlerin “küre” şeklinde olmaları, “elips” şeklindeki yörüngelerde hareket etmeleri ve milyarlarca yıldızı içinde barındıran galaksilerin “sarmal” ve “eliptik” şekilde olmaları ise evrendeki geometrik düzenin çarpıcı örneklerinden bazılarıdır." dedi.

Öğrencilerin oldukça ilgilerini çeken konferans sırasında İlhan VARDAR öğrencilerden gelen ilginç sorularla da karşılaştı. Konferansa yaklaşık 250 öğrenci katıldı. 

20-09-201720-09-201720-09-201720-09-201720-09-201720-09-2017

Camikebir Mah. Tozkoparan Cd. Hükümet Konağı B Blok Orhangazi BURSA - 0224 573 51 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.