BURSA ORHANGAZİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK Bölge Üçüncüsü Orhangazi Anadolu Lisesi´nden

TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen 49.Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında ilçemiz Orhangazi Anadolu Lisesi öğrencileri Alperen Eymen ÖZCAN ve Samet YILDIRAN hazırladıkları “Görme Engelliler İçin Nesne ve Mesafe Tanıma Sistemi”  projeleriyle Bursa, Balıkesir ve Yalova Bölge finallerine bölge üçüncüsü olarak büyük bir başarıya imza attı.
 TÜBİTAK Bölge Üçüncüsü  Orhangazi Anadolu Lisesi´nden

TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen 49.Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında ilçemiz Orhangazi Anadolu Lisesi öğrencileri Alperen Eymen ÖZCAN ve Samet YILDIRAN hazırladıkları “Görme Engelliler İçin Nesne ve Mesafe Tanıma Sistemi”  projeleriyle Bursa, Balıkesir ve Yalova Bölge finallerine bölge üçüncüsü olarak büyük bir başarıya imza attı.

Bölgede ön değerlendirme aşamasında toplam 1345 projenin yer aldığı yarışmada Türkiye genelinde 16.181 proje katıldı. Bölge ön değerlendirmesinde 60 öğretim üyesi her projeyi inceledi. Bu projelerden 100 tanesi bölge sergisinde teşhir edilmeye layık görüldü. 3 gün süren sergi süresinde bölge illerinden gelen 80 öğretmen ve 170 öğrenci hazırladıkları projeleri tanıtmaya çalıştı. Ödül töreninde Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Kodlama, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı ile Teknoloji Tasarım alanlarında ilk 3’e giren projeler açıklandı. Yarışmada birincilik elde eden öğrenciler Ankara’da gerçekleştirilecek olan büyük finalde yer almaya hak kazandı.

TÜBİTAK tarafından düzenlenen “Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında” önce sergiye değer ilk 100 proje arasına girmeyi başaran Orhangazi Anadolu Lisesi öğrencileri Alperen Eymen ÖZCAN ve Samet YILDIRAN’ın hazırladığı ,yazılımları tamamıyla kendilerine ait olan “Görme Engelliler İçin Nesne ve Mesafe Tanıma Sistemi (Yapay Göz)”  projeleriyle büyük bir başarı elde ederek Marmara Bölge üçüncüsü (3.) oldular. Başta proje rehber öğretmenleri Özkal AKYÜREK olmak üzere öğrencilerimizi canı gönülden kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Görme Engelliler İçin Nesne ve Mesafe Tanıma Sistemi (Yapay Göz) Nedir?

Görme engelli insanlar için tasarlanan proje kapsamında geliştirilen kamera ve arka planda işleyen sistem olan Derin Öğrenme (Deep Learning) ve Yapay Zekâ (Machine Learning) algoritmaları ile algılanan nesnelerin isimlerini seslendirerek görme engelli bireylerin kullanımına sunuluyor.

16-03-201816-03-201815-03-201816-03-2018

Camikebir Mah. Tozkoparan Cd. Hükümet Konağı B Blok Orhangazi BURSA - 0224 573 51 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.