BURSA ORHANGAZİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

UEDAŞ´tan Öğrencilere "Ali´nin Enerji Serüveni" Dergisi

UEDAŞ´tan Öğrencilere "Ali´nin Enerji Serüveni" Dergisi

Enerjinin öneminin öğrencilere küçük yaşlardan itibaren aşılanabilmesi amacıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan "Ali´nin Enerji Serüveni" adlı dergi Kaymakam Dr. Yalçın Yılmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Karatosun, UEDAŞ Orhangazi İşletme Koordinatörü Metin Erkan ve Şube Müdürü Fatih Çelebi tarafından Atatürk İlkokulu öğrencilerine dağıtıldı.

Çocuklarda enerji kaynakları, elektriğin üretimi, çevre ve enerji ilişkisi, enerji verimliliği gibi konularda farkındalık ve bilinç oluşturmanın hedeflendiği dergide bilime ve araştırmaya meraklı Ali´nin evde kendisine yardımcı "Volt" adında bir robot icat etmesi ile başlıyor. Robotuna önce pillerle enerji sağlayan Ali, sürekli pilleri bittiği için doğrudan fiş ile robotunu elektriğe bağlıyor. Evde faturadaki yükselişin ardından Ali alternatif enerji kaynakları aramaya başlıyor. Dergiyi okuyan çocuklar, kömür, doğalgaz, rüzgâr, güneş, hidroelektrik, jeotermal ve nükleer enerji kaynaklarını Ali ile birlikte araştırıyor, bu kaynakların elektrikten başka hangi amaçlarla kullanıldığını öğreniyor. Dergide ayrıca Newton, Galilei, İbni Sina, Hazerfen Ahmet Çelebi gibi bilim adamları da tanıtılıyor.

Enerjiyi tasarruflu olarak kullanmanın önemi üzerinde duran Kaymakam Dr. Yalçın Yılmaz öğrencilere dergiyi okumalarını ve bu konuda bilinçli olmalarını tavsiye etti.
16-01-201916-01-201916-01-201916-01-201916-01-201916-01-2019

Camikebir Mah. Tozkoparan Cd. Hükümet Konağı B Blok Orhangazi BURSA - 0224 573 51 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.