BURSA ORHANGAZİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yükseköğretim Sistemi Meslekler ve Açılımları Semineri

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün girişimleri ve Orhangazi Belediyesinin katkılarıyla ilçemizde eğitim gören ve bu yıl üniversite sınavına girecek olan 12. sınıf öğrencilerine yönelik Yükseköğretim Sistemi Meslekler ve Açılımları Semineri düzenlendi.
Yükseköğretim Sistemi Meslekler ve Açılımları Semineri

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün girişimleri ve Orhangazi Belediyesinin katkılarıyla ilçemizde eğitim gören ve bu yıl üniversite sınavına girecek olan 12. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen Yükseköğretim Sistemi Meslekler ve Açılımları Semineri  Orhangazi Anadolu Lisesi, 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi ve Çok Programlı Anadolu Lisesinde 3 farklı oturum şeklinde gerçekleşti. Söz konusu seminerde etkili bir sunum gerçekleştiren İstinye Üniversitesi Genel Sekreteri Burak Kılanç, yaptığı açıklama ve örneklemelerle öğrencilerin dikkatini çekip, büyük beğenisini kazandı. Türkiye Yükseköğretim Sistemi’nin verilerinin işlenmiş bilgiye dönüştürülerek kamuoyu ile paylaşıldığı, milyonlarca aday öğrenci için başvuru kaynağı olan Yök Atlas Sistemi´nin oluşturulmasında, veri tabanı ve yazılım tasarımı, analizi, işlenmesi yönetimi ve iletişimi konularından proje yürütücüsü ve danışman olarak YÖK Başkanlığı tarafından görevlendirilen ve İstinye Üniversitesi´nin kurucu genel sekreteri olan Burak Kılanç seminerde daha çok ülkemizdeki doğru tercih yapmama probemi, Lisans ve Önlisans programlarında tercih edilen üniversite ve meslek dallarının sayısal verileri ve gereksesiz sınav kaygıları üzerinde durdu.

Sınavı bir oyuna benzeten Kılanç, oyunun kurallarının iyi bilinmesi gerektiğini hatırlataarak " Adayların sınavlarda, sınav sırasında ya da aradaki sürede sınavlar arasında gereksiz kaygıya endişeye kapıldıklarını görüyoruz. Bu performanslarını çok olumsuz etkiliyor. Soruların beklediğinden farklı geldiğini gören adaylardan bir kısmı süreci iyi yöneterek, eğer sorular bana zor geliyorsa herkese zor geliyordur diyerek yoluna devam ediyor. Bir kısmı da moralini bozuyor, hedeflediği üniversiteyi kazanamayacağını, ailesine bunu nasıl açıklayacağını düşünüyor. Performansları her geçen dakika düşüyor. Adaylar bu gibi beklenmedik durumla karşılaştıklarında süreci iyi yönetmeli. Sınav aralarındaki süreyi de iyi değerlendirmek gerekir. Sınav beklentiden kötü geçtiyse moral bozmadan aynı hedefe doğru odaklanmak gerekir, iyi geçtiyse gevşememek gerek. Bu uzun bir süreç, her bir saniyesinde odaklanmak gerek, sınav sırasında ve sınavlar arasında morallerin bozulmaması gerek" dedi.  

Programa katılan İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Hüseyin Karatosun yaptığı konuşmada İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğrencilerimizin her zaman yanlarında olduklarını, tüm çabalarının öğrencilerin iyi bir üniversiteye yerleşmeleri ve geleceklerini sağlam inşa etmeleri olduğunu söyledi. İstanbul İstinye Üniversitesi Genel Sekreteri Burak Kılanç´a sunumlarından dolayı teşekkür eden Karatosun, program sonunda kendisine çiçek takdim etti. 

06-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-2018

Camikebir Mah. Tozkoparan Cd. Hükümet Konağı B Blok Orhangazi BURSA - 0224 573 51 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.