BURSA ORHANGAZİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Atatürk Ortaokulu Kanguru Matematik Sınavı Yapıyor

Atatürk Ortaokulu  Kanguru Matematik Sınavı Yapıyor

Fransa merkezli "Kangourou Sans Frontieres" Derneğine bağlı olarak 80 ülkede uygulanan Kanguru Matematik sınavı bu yıl ilçemiz Atatürk Ortaokulu bünyesinde aşağıda belirtilen takvim esas alınarak gerçekleştirilecektir. . Her yılın Mart ayının üçüncü haftası bütün dünyada milyonlarca (6 milyondan fazla) öğrenci önemli bir uluslararası matematik organizasyonun parçası olmakta, Kanguru Matematik yarışmasına katılmaktadırlar.

Yarışma ve sınavlarla öğrencilerin matematiğe olan ilgisini çekmek ve matematikte yetenekli öğrencileri daha da motive etmek eskiden beri tüm dünyada var olan bir düşüncedir. Bu amaçla gerçekleştirilen bu sınavın temel amaçları şu şekildedir.

  1.  Öğrencilerin Matematik derslerinde edindikleri becerilerin uluslararası düzeyde sergilemelerini sağlamak,
  2.  Ulusal ve Uluslararası düzeyde matematik bilgi ve sevgisinin yaygınlaştırılması,
  3.  Uluslararası düzeyde ortak bir Matematik kültürünün oluşturulup yaygınlaştırılması,
  4.  Türk öğrencilerinin ezbere dayalı matematik bilgilerinden ziyade yaratıcı matematik düşünce sistemlerini geliştirmelerini sağlamak,

 

Başvurular: Sınav başvuruları www.kanguru-tr.com adresinden yapılabilir. Sınava katılan ve başarılı olan öğrencilere yönelik olarak verilecek ödüller aşağıda belirtilmiştir.

 

ÖDÜLLER

Sınava katılan her öğrenciye 1. Uluslararası katılım sertifikası verilecektir. 2. Üzerinde sınavın amblemi ve ismi olan küçük zeka oyuları ve/veya kırtasiye ürünleri (kalem, cetvel vs.) verilecektir.

1 - Mart sınavına katılan öğrencilerden %5´e giren öğrencilere Mayıs ayındaki Final Sınavına katılım sertifikası verilecektir.

2 - Mayıs ayındaki Final sınavına katılan öğrencilerden ilk %20´ye giren öğrencilere "Başarı Sertifikası" verilecektir.

3 - Her seviyeden ilk 10´a giren öğrencilere madalya verilecektir.

4 - Her seviyeden ilk 3´e giren öğrencilere plaket verilecektir.

5 - Her seviyeden ilk 3´e giren öğrencilerin okullarına başarı plaketi gönderilecektir.

6 - 3-4 ve 5-6 seviyelerinden 1. olan öğrencilere hediye çekleri verilecektir. 7-8 ve 9-10 seviyelerinden 1. olan öğrenciler ise Avrupa´da düzenlenen Kanguru Matematik Kamplarına katılma hakkı kazanacaktır.  Final Sınavında eşit puan alan birden fazla birinci olduğunda o kişilerin Mart ayındaki Sınav puanları daha yüksek olan birinci olacaktır. Eğer yine eşitlik bozulmazsa 5 puanlık sorulardan yanlış sayısı az olan, yine eşitlik bozulmazsa 4 puanlık sorulardan yanlış az olan ve yine eşitlik bozulmazsa 3 puanlık sorulardan yanlışı az olan birinci kabul edilecektir. Hala eşitlik bozulmazsa öğrencilerin sınıf seviyelerine bakılacak, küçük sınıftaki birinci kabul edilecektir. Bu aşamada da eşitlik bozulmaz ise öğrencilerden doğum tarihine göre küçük olan birinci sayılacaktır.

7 - Her seviyeden 2. ve 3. olan öğrencilerimize ise çeşitli ödüller (Matematik Kamplarına katılım) veya hediye çekleri verilecektir. Puan eşitliği durumunda 2.´lik ve 3.´lük ödülü her seviye için en fazla 3 öğrenciye verilecektir.

8- 7. ve 8.sınıflar kategorisinde ve 9. - 10.sınıflar kategorisinde birinci olan öğrenciler Uluslararası Kanguru Matematik Kampına katılma hakkı kazanacaklar.

9- Sınavlarda ilk 10’a giren öğrencilere Zekâ Oyunları (Katamino, Abalone, Koridor vb. ) hediye edilecektir.

10- Sınava katılan öğrencilere, yukarıda sayılan ödüllere ek olarak başka ödüller de verilebilir.

11- Sınava katılan öğrencilere, yukarıda sayılan ödüllerin dışında, sınavı düzenleyen Sınav Merkezi de ilave ödüller verebilir.

SINAV MERKEZİ  YÜRÜTME KURULU

Sorumlu Yönetici

Kenan İSLAM- Atatürk İlk/Ortaokulu Müdürü

Yorumlu Yönetici Yrd.

Serdal KİŞİ- Müdür Yardımcısı

Rehber Öğretmen

Murat GÖRMÜŞ

Matematik Öğretmeni

Umut Yüksel ERDOĞAN

 

SINAV TAKVİMİ

Sınavın Duyurulması

01 Kasım 2018

Başvurular İçin Son Tarih

10 Ocak 2018

Sınav Tarihi

23 Mart 2019 Saat: 10.00

Sonuçların İlan Edilmesi

09 Nisan 2019

Final Sınavı

04 Mayıs 2019

Final Sınav Sonuçlarının İlanı

15 Mayıs 2019

Ödül ve Madalya Töreni

26 Mayıs 2019

 

Atatürk Ortaokulunda gerçekleştirilecek sınava ilçemizden İlkokul ve Ortaokul düzeyinde yaklaşık 200 öğrencinin katılması bekleniyor.

10-01-201910-01-201910-01-2019

 

Camikebir Mah. Tozkoparan Cd. Hükümet Konağı B Blok Orhangazi BURSA - 0224 573 51 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.