BURSA ORHANGAZİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bursa'ya 23 yeni okul 1 Özel Eğitim Kampüsü

Bursa temasları kapsamındaki Valilik ziyareti sonrasında basın açıklaması yapan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bursa' ya 23 okul, 1 Özel Eğitim Meslek Kampüsü yapılması onayını verdiklerini ifade etti.
Bursa'ya 23 yeni okul 1 Özel Eğitim Kampüsü

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bursa temasları kapsamında ilk olarak Valiliği ziyaret etti. Özer; burada yaptığı açıklamada, Kovid-19 sürecini Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun belirlediği önlemler çerçevesinde başarılı bir şekilde yönettiklerini söyledi. 

Devasa bir eğitim sistemine sahip olduklarını belirten Özer, şöyle konuştu: 

"18 milyon öğrenci, 1,2 milyon öğretmenin olduğu ve 71 bin 320 okulun aktif olarak eğitim öğretime devam ettiği bir sistem... Bugün itibarıyla 850 bin dersliğimizin içinde 2 bin 276 dersliğimiz, yüz yüze eğitime ara vermiştir. Dolayısıyla yüz yüze eğitime ara veren derslik sayımız yüzde 1'in çok çok altındadır. Bugün itibarıyla tüm derslikleri kapalı olan tek bir okulumuz bulunmamaktadır." 

Özer, bu süreçte en büyük avantajlarının öğretmenlerin aşılanma oranları olduğunu vurguladı. 

Aşılama rakamlarına değinen Özer, şöyle devam etti: 

"Öğretmenlerimizin birinci doz aşı oranı yaklaşık yüzde 93, ikinci doz aşı oranı bugün itibarıyla yüzde 88. Aşı olmayıp bağışıklık kazanarak antikor oluşturan öğretmenlerimizin oranı olan yüzde 5'i de dikkate aldığımız zaman en az iki doz aşı olmuş ve antikor oluşturmuş olan öğretmen oranımız yüzde 93." 

Ara tatil 15 Kasım'da başlıyor 

Bakan Özer, 2021-2022 eğitim öğretim yılında 15-19 Kasım tarihlerinde bir haftalık ara tatil olacağını hatırlattı. 

Öğrencilerin bu süreci dinlenerek geçireceğini dile getiren Özer, "15-19 Kasım tarihleri arasında öğretmenlerimize mesleki gelişim eğitimini uzaktan eğitim şeklinde vereceğiz. Öğretmenlerimiz bu tarihler arasında izinli sayılarak okullara gelmeyecekler." ifadelerini kullandı. 

Bursa Valisi Yakup Canbolat'ın ev sahipliğindeki ziyarette Bakan Özer'e Bursa milletvekilleri, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve diğer yetkililer eşlik etti. 

Bursa'ya yapılacak eğitim yatırımı bütçesi yüzde 100 artırıldı

Bursa İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunan Bakan Özer, 2021 yılı içinde Bursa'da okul yapımıyla ilgili yaklaşık 400 milyonluk desteğinin söz konusu olduğunu aktararak  "Bunların bir kısmı yeni okul yapımı olduğu gibi bir kısmı da güçlendirme ve desteklemeyle ilgili süreçlerde kullanılan yatırım miktarları. Sayın Vali'miz ve İl Millî Eğitim Müdürümüz,  Bursa'daki tüm ilçelerin ihtiyaçlarıyla ilgili kapsamlı bir değerlendirmede sunuş yaptılar. Sayın vekillerimizle birlikte tüm ilçelerimizdeki hem okullaşma oranlarını yükseltmek hem de öğretmen ve derslik başına düşen öğrenci sayısını azaltmak için ilave hangi yatırımları yapabiliriz, onları değerlendirdik." diye konuştu. 

Bursa genelinde inşa edilecek okullara ilişkin bilgileri paylaşan Millî Eğitim Bakanı Özer, açıklamasını şöyle sürdürdü: 

"Osmangazi ilçemize 7  ilkokul ve ortaokul yapacağız. Bir de Osmangazi ilçemize özel eğitim kampüsü yapacağız. Özel eğitim kampüsünün içinde özel eğitim anaokulu olacak. Özel eğitim uygulama okulu 1, 2 ve 3. kademe olacak. Aynı zamanda özel eğitim meslek okulu olacak. Bir de özel eğitim öğrencilerinin velilerinin, çocuklarını orada beklerken nitelikle zaman geçirmeleriyle ilgili halk eğitim kurslarından yararlanacakları konferans salonu, eğitim birimlerinin olduğu ayrı bir mekân olacak. Dolayısıyla Osmangazi'ye 7  ilkokul, ortaokul ve bir de özel eğitim kampüsü yapacağız. Yıldırım ilçemize 5 ilkokul, ortaokul yapacağız. Nilüfer ilçemize 4 tane ilkokul, ortaokul, Gürsu ilçemize biri ilkokul, diğeri ortaokul olmak üzere 2 yeni okul; İnegöl ilçemize 2'si ilkokul, biri ortaokul olmak üzere 3 yeni okul; Gemlik ilçemize bir 24 derslikli ilkokul; Orhangazi ilçemize de 24 derslikli bir ilkokul yapma kararını aldık." 

Özer, şunları kaydetti: 

"Bugün itibarıyla tüm bu yatırımların hepsine onay vereceğiz ve ihaleye çıkacak şekilde gerekli kaynakların transferini Bursa ilimize kazandırmış olacağız. Bursa'da özel yetenekli öğrencilerimizin eğitim almasında aktif olarak kullanılan bilim sanat merkezlerinden beşi bulunuyor. Bunu dokuza çıkarmaya karar verdik. Gürsu, Kestel ve Gemlik'e birer bilim sanat merkezi, bilim sanat merkezi bulunan Osmangazi ilçelerimize birer daha bilim sanat merkezi kuracağız. 

Bursa'mızda 7 rehberlik araştırma merkezimiz bulunuyor. Vatandaşlarımızın, çocuklarımızın, velilerimizin bu hizmetlere erişimini kolaylaştırmak için 4 yeni rehberlik araştırma merkezi daha kuracağız. Bunlar; Gürsu, İznik, Orhaneli ve Kemalpaşa ilçesinde olacak. Bugünkü değerlendirme toplantımızda mevcut 400 milyonluk yatırımlara ilave olarak Bursa'ya 23 yeni okul yapımı ve bir de özel eğitim meslek kampüsü yapımının onayını vermiş bulunuyoruz. Bunlar yaklaşık olarak 400 milyonun üzerinde yatırım demektir. Bursa'nın yatırımlarını yüzde 100 artırmış oluyoruz. Buradaki amacımız vatandaşlarımızın bulunduğu bölgelerde eğitim kurumlarına rahat şekilde ulaşımını ve erişimini sağlamak, mümkün olduğu kadar ikili eğitimleri ortadan kaldırmak. Yeni yatırımlarla birlikte Bursa'nın tüm ihtiyaçlarını gidermeyle ilgili çok önemli bir adım atmış olacağız." 

KAYNAK:https://www.meb.gov.tr/ogretmenlerin-ara-tatildeki-mesleki-gelisim-egitimi-uzaktan-yapilacak/haber/24483/tr

Camikebir Mah. Tozkoparan Cd. Hükümet Konağı B Blok Orhangazi BURSA - 0224 573 51 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.