BURSA ORHANGAZİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

28 Şubat - 6 Mart Haftası Nasıl Geçti

28 Şubat - 6 Mart tarihleri arasında ilçemizde gerçekleşen etkinlikler.
28 Şubat - 6 Mart Haftası Nasıl GeçtiÖğrenciler Teneffüste Zekâ Oyunları Oynuyorlar

2023 eğitim vizyonu hedefleri doğrultusunda, Kurtuluş İlkokulu idareci ve öğretmenleri, öğrencilere inovasyon çağının gerektiği analitik düşünme, problem çözme ve sosyalleşme gibi davranışlar kazandırmak için 28 Şubat Pazartesi günü "Teneffüste Zeka Oyunları" projesini hayata geçirdi. Okul koridorlarına kurulan zeka oyunları ile öğrencilerin verimli vakit geçirmeleri de sağlanıyor. Büyük ilgi gören zeka oyunları ile öğrenciler eğlenirken aynı zamanda  düşünmeyi,sorgulamayı  ,ekip halinde çalışmayı, işbirliğinin önemini ve strateji geliştirmeyi öğreniyorlar.  Zeka oyunları oynamak çocuklarda eğlenerek öğrenmeyi, odaklanmayı, çözüm odaklı düşünmeyi, orantı hesaplama, dikkat, konsantrasyon, sitemli düşünme, ezberci değil araştırmacı ve sorgulayıcı bir bakış açısı geliştirdiği için öğrencilerin daha başarılı olmaları da projenin hedefleri arasında yer almaktadır.

Siber Güvenlik Atölyesi Kursu Başladı

Orhangazi Halk Eğitim Merkezi bünyesinde Orhangazi İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerine yönelik 26 Şubat Cumartesi günü "Siber Güvenlik Atölyesi" kursu başladı. Orhangazi de ilk defa açılan kurs öğrenciler tarafından ilgi görmeye başladı. 30 öğrencinin devam ettiği kurs Cumartesi günleri 08.50-13.00 arasında iki farklı grupla yapılıyor. Kurs 40 saatlik eğitimin ardından 11 Haziran 2022' de sona erecek. 

Kelimesi Az Olanlar" Sergisi Açıldı

Orhangazi Ortaokulu "Kelimesi Az Olanlar" sergisi 28 Şubat Pazartesi günü okul idaresi, öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla açıldı. Orhangazi Ortaokulu  Spor Kulübü ve Çevre Kulübü katkılarıyla hazırlanan "KELİMESİ AZ OLANLAR" Sergisi okulun giriş katında ziyaretçiler tarafından gezildi.

Günlük hayatta sıkça ve maalesef okul ortamlarının çokça maruz kaldığı argo ve bayağı konuşma şekli eğitim ortamlarının kabusu oldu. Her gün yaşanan kavga ve şiddet olaylarının birçoğunun sebebi olan bu kötü alışkanlık maalesef büyüklerimizden küçüklerimize miras gibi algılanmaya başladı. Bu duruma bir "DUR" demek isteyen Orhangazi Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri "KELİMESİ AZ OLANLAR" sergisi ile hem okul öğrencilerinde hem de sergiyi ziyaret edenlerde farkındalık oluşturdular.  Sergide argo ve bayağı kelimlerin nasıl ve ne gibi durumlarda kullanıldığıyla ilgili bilgilendirme panolaraı ve bu gibi kelimelerin kullanımının alışkanlık olmaktan nasıl çıkarılabileceğiyle ilgili dikkat çekici bilgilendirme panoları sergilendi. 

Sivil Savunma Günü Sergisi Açıldı

28 Şubat Sivil Savunma Günü sebebiyle Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu Sivil Savunma Kulübü öğretmenleri Bünyamin Bakaç, Meryem Erdim ve öğrencileri tarafından afetlerle ilgili bilinç oluşturmak amacıyla sergi düzenlendi. Sergi de afetlere nasıl hazırlanılmalı, yapılması gereken hazırlıklar nelerdir ve afet anında neler yapılması gerektiğiyle ilgili bilgilendirmeler yapıldı. Ayrıca okulda başarılı bir deprem tatbikatı da yapıldı. Yapılan etkinliklerle Sivil Savunma Kulübü öğretmen ve öğrencileri gününün anlam ve önemine dikkat çektiler.

125.Yıl Anaokulu Harezmî Çalışmaları Devam Ediyor

125.Yıl Anaokulu' nda 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında başlayan Harezmî çalışmaları devam ediyor. Okul Harezmî ekibi "Değişen Mevsim Şartlarında Hayvan Sorunları" nı ele almak için disiplinlerarası çalışmalar yaptı. Hayvan problemlerini daha iyi kavramak ve veteriner mesleğini tanımak için İlçemizde bulunan veteriner hekim Zeynep Göktaş okula davet edildi ve öğrencilerimizin sorularını cevapladı. Orhangazi Belediyesinden temin edilen kedi evleri kurulup bahçeye yerleştirildi.

Orhangazi Çok Programlı Anadolu Lisesi Muhasebecilerle Buluştu

Orhangazi Çok Programlı Anadolu Lisesi idareci ve öğretmenleri 1-7 Mart Muhasebeciler Haftası nedeniyle 3 Mart Perşembe günü ilçemizde bulunan muhasebeci ve malimüşavirlerle kahvaltıda buluştu. Okulda yapılan kahvaltının ardından misafirlere okul ve  Mesleki Eğitim merkezi hakkında sunum yapıldı. Sunun sonunda Malimüşavirlerin konuyla ilgili soruları cevaplandırıldı ve hatıra fotoğrafı çekilmesiyle misafirler teşekkür ederek okuldan ayrıldılar.

Masa Tenisi Bursa İl Birinciliği Elde Edildi

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bursa Büyükşehir Belediyesi arasında ortak hizmet projesi yürütülmesine ilişkin imzalanan protokol (BOSE) kapsamında, Özel Eğitim Okullarında öğrenim gören  öğrencilere yönelik 03 Mart 2022 Perşembe günü 10.00 -15.00 saatleri arasında Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ binası Masa Tenisi Salonunda; Özel Çocuklar Spor Şenlikleri Masa Tenisi Turnuvası Etkinliği gerçekleştirildi. Saadet Öcalgiray Özel Eğitim Okulu Beden Eğitimi öğretmeni Mehmet Tekin Alvaç liderliğinde Saadet Öcalgiray Özel Çocuklar Spor Kulübü'nün de katıldığı turnuvada daha önce Türkiye Şampiyonu olan sporcumuz Hamza Dönmez (Down) kategoride İl 1. si oldu. Abdulsamet Şimşek ise (Hafif Mental) kategoride İl 4. sü olmuştur. Turnuvaya katılım sağlayan tüm öğrencilerimizi tebrik eder, kendilerini yetiştiren aile ve emek veren hocalarına teşekkür ederiz. 

Dünya Obezite Günü Sunumu Gerçekleşti

4  Mart Dünya Obezite Günü münasebetiyle Saadet Öcalgiray Özel Eğitim Okulu' nda öğretmen, veli ve öğrencilere yönelik Diyetisyen Aycan Analı tarafından  bilgilendirme ve bilinçlendirme sunumu yapıldı. Aycan Analı, sunumunda Dünya Obizete Günü, insanların sağlıklı bir kiloya ulaşmasına, bu kiloyu korumasına, uygun tedaviyi almasına ve obezitenin getirdiği olumsuzlukları tersine çevirmesine yardımcı olacak pratik çözümleri teşvik etmek amacıyla kullanıldığına vurgu yaptı. Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Diyetisyen Aycan Analı sağlıklı yaşam için sağlıklı besinler tüketmenin ve hareketli bir yaşamın öneminden bahsetti.  Okul müdürü Sadrettin Soylar;  özel bireylere yapmış olduğu bu anlamlı  sunumundan dolayı  Diyetisyen Aycan Analı' ya teşekkür plaketi verdi.

Abdulhamit Han Ortaokulu' nda Üç Atölye Açılışı Yapıldı

Abdulhamit Han Ortaokulu' na Erdemoğlu Holding tarafından yaptırılan Teknoloji Tasarım sınıfı , Zeka Oyunları sınıfı ve Bilişim Teknolojileri sınıfı açılışı 4 Mart Cuma günü yapıldı. Açılışa İlçe Kaymakamı Sayın Süleyman Özçakıcı, Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Sakarya, Erdemoğlu Holding Pazarlama Müdürü Aykut Barış ve okul müdürleri katıldı. Açılıştan önce İlçe Kaymakamı Süleyman Özçakıcı sınıfların yapılmasını sağlayan Erdemoğlu Holding' e, emeği geçen okul idaresi ve öğretmenlerine teşekkür etti. Açılış kordelasını İlçe Kaymakamı Süleymam Özçakıcı ile birlikte İlçe Belediye Başkanı Bekir Aydın, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Sakarya ve Erdemoğlu Holding Pazarlama Müdürü Aykut Barış kestiler. Açılışın ardından protokol üyeleri ve misafirler sınfları gezdiler. Program sonunda İlçe Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, Erdemoğlu Holding Pazarlama Müdürü Aykut Barış' a plaket takdim ettiler.

Tüm Okullarımızda Deprem Tatbikatı Yapıldı

2022 Afet Tatbikat Yılı münasebetiyle 1-7 Mart Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında ilçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde tüm okullarımızda 4 Mart Cuma günü saat 11.30' da deprem tatbikatı yapıldı. Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu' ndaki deprem tatbikatına Orhangazi Kaymakamı Sayın Süleyman Özçakıcı, Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, Orhangazi İlçe Emniyet Müdürü Ercan Gültaş, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Sakarya, Orhangazi Sağlık Grup Başkanı Dr. Ayça Gündüz, Orhangazi Kızılay Temsilcisi Müjdat Gürsoy' da katıldılar. 1 dakika 55 saniyede okul binası terkedildi. Öğrenciler, öğretmenler ve okul çalışanları eksiksiz bir biçimde toplanma alanına geldi. Başarılı bir şekilde gerçekleştirilen tatbikat sonrası İlçe Kaymakamı Sayın Süleyman Özçakıcı görevlilere teşekkür ettiler. Tatbikat öncesinde protokol üyeleri, okulda Sivil Savunma kulübü öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan sergiyi de gezdiler.

Camikebir Mah. Tozkoparan Cd. Hükümet Konağı B Blok Orhangazi BURSA - 0224 573 51 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.