BURSA ORHANGAZİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okuma Atölyesi Projesi Çalışmaları Başladı

Okuma Atölyesi Projesi Çalışmaları Başladı

İmam Hatip Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Buket ÇETIN'in rehberliğinde Ocak ayında başlatılan "OKUMA ATÖLYESI" projesinin ilk çalışması geçtiğimiz hafta okul kütüphanesinde gerçekleştirildi. Atölyede değerlendirilen ilk eser Miyase Sertbarut'un "SİSİN SAKLADIKLARI" kitabı oldu. Farklı eğitim-öğretim teknikleriyle zenginleştirilen çalışmada; çocuklara kitap okumayı sevdirmek, onların yaratıcılıklarını ve sosyal iletişim becerilerini geliştirmek amaçlandı. Ayrıca   kitapta geçen "Günaydın demenin zamanı olmaz, eğer bir uyanış içindeysen günün hangi saati olursa olsun gün, aydın demektir." cümlesi ise en çok beğenilen söz oldu. Proje çalışmaları her Çarşamba günü 6.sınıf öğrencileri ile birlikte devam edecektir.

Okuma Atölyesi Nedir?

Beynimiz anlamlandıramadığı ve duygusal bağ kurmadığı hiçbir eylemi yaşama geçirerek alışkanlığa dönüştürmez. Bunun için o eylemlerin günlük yaşamdaki duygu ve duyularımızda karşılık bulması, bir ihtiyacımızı gidermesi gerekir.

Bu atölyede, teknoloji ve dijitalleşmenin çağı olan bu çağda, öğrencilere tekrar kitaba dokunma, onu anlama, keyifle onun içinde kaybolma halini yaşatarak kuantum fiziğinin bütünsel prensiplerinden oluşturulmuş uygulamalarla kitaba karşı yeni ve olumlu bir bakış açısı oluşturmaları sağlanacaktır.

Atölyenin İçerikleri

-Kitabı tekrar tanıma ve tanımlama

-Kitaba dair yanlış kodlamaların pozitife dönüştürülmesi

-Kitabı hissetme tecrübesi yaşama

-Kitabın yaşamdaki karşılığını görme

-Dijital okumanın yanı sıra dokunarak ve hissederek okumayı deneyimleme

-Kitabı bütünsel okuma ve işe yarayan kısımları bulma ile ilgili teknikler

Bu aynı zamanda akademik olarak da okuma derslerinde de anahtar sözcükleri bulma, ana düşünce ve konuyu saptama, metni tam anlama ile ilgili de fayda sağlayacak bir atölye çalışmasıdır.

 

11-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-2022

 

Camikebir Mah. Tozkoparan Cd. Hükümet Konağı B Blok Orhangazi BURSA - 0224 573 51 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.