BURSA ORHANGAZİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

14-20 Mart Haftası Nasıl Geçti

14 - 20 Mart tarihleri arasında ilçemizde gerçekleşen etkinlikler
14-20 Mart Haftası Nasıl Geçti

12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy' u Anma Programı Düzenlendi.

12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programı Orhangazi Gazi Osman Paşa Ortaokulu Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü 'nün 101. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy' u anma günü programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Programa Orhangazi Kaymakamı  Sayın Süleyman Özçakıcı, Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın,  İlçe Emniyet Müdürü Ercan Gültaş, İlçe Nüfus Müdürü İbrahim Halil Coşkun, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sakarya, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Halil Dal, Esnaf Kefalet Kooperatifleri Başkanı Mehmet Güler, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

"14 Mart Dünya Pİ " Günü Kutlandı.

Pi sayısının önemine, matematikteki yerine ve matematiğin önemine dikkat çekmek için Pi Günü Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu öğretmenleri Meryem Erdim, Gülşah Yeşilkaya ve Esra Başyazıcı rehberliğinde öğrenciler tarafından çeşitli atölye çalışmaları yapılarak kutlandı. Hazırlanan pi afiş çalışmaları ve üç boyutlu pi sembolleri okulda sergilendi. 

Hârezmî Eğitim Modeli Hizmet İçi Kursu Yapıldı.

Orhangazi İlçe Milli Eğitim Hârezmî koordinatörü Semih Omaç tarafından öğretmenlere yönelik Hârezmî hizmet içi eğitim kursu verildi. 14 Mart Pazartesi başlayan kurs 18 Mart Cuma günü sona erdi. Kurs sonunda sertifika almaya hak kazanan öğretmenler Hârezmî Eğitim Modeli çalışmalarına başlayabilecektir.

Yazar Büşra Elmas Kitabını İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sakarya' ya Takdim Etti.

Çakırlı İlkokulu öğretmeni Büşra Elmas İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Mustafa Sakarya' yı makamında ziyaret ederek kaleme aldığı "Little LEO Wonders" isimli İngilizce hikaye kitabını kendisine hediye etti. Yaptığı bu çalışmadan dolayı Yazar Büşra Elmas'ı tebrik eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Mustafa Sakarya çıktığı bu yolda başarılarının daim olması temennilerinde bulundu. 

Süleymanşah Anadolu Lisesi Öğrencileri Yürüyerek Elektrik Üretti.

Süleymanşah Anadolu İmam Hatip Lisesi 2204-A Lise öğrencileri araştırma projeleri yarışması kapsamında "Kendi Enerjini Üret Projesi" ile 2022-53. Lise öğrencileri araştırma projeleri Bursa Bölge yarışmasına katılmaya hak kazandı. 

Öğrencilerimiz enerji ihtiyacının günden güne arttığı günümüzde "Piezo" maddesi kullanarak ve sadece yürüyerek kendi elektriğini üretmeyi başardı. Bu sayede sağlıklı kalmayı hedefleyen öğrenciler aynı zamanda 220 voltluk led lambaları yakmayı başararak elektrik tasarrufuna da katkıda bulunmuş oldu.

125.Yıl Anaokulu ''İçimdeki Cevheri Keşfediyorum'' Projesi Öğrenci Buluşması Gerçekleşti.

125.Yıl Anaokulu Müdürü Aslı İnan ın desteğiyle Müdür Yardımcısı Nurdoğan Çevik  ve kardeş ülke Azerbaycan dan Sanubar Gasimova nın kuruculuğunu yaptığı ''İçimdeki Cevheri Keşfediyorum'' isimli uluslararası eTwinning projesinin öğrenci buluşması  çevirim içi olarak gerçekleştirildi. Proje kapsamında 14.03.2022 Pazartesi günü yapılan çevirim içi  görüşmede  öğretmen ve öğrencilerimiz Vantrolog Dudu Özcan ve kuklası Balkız ile tanıştılar. Balkızın Hayalleri adlı kukla gösterisinde öğrencilerimizin eğlenerek öğrenmesine rehberlik edildi. Türkiye ve Azerbaycan dan öğretmen ve öğrencilerin  etkileşimli olarak katıldığı etkinlikte öğrencilerin Balkız hakkında merak ettiği sorular cevaplanarak etkinlik tamamlandı.

Özel Eğitim Okulu Öğrencileri Çiçek Toprağı Üretiyor.

MEB Özel Eğitim Ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, Saadet Öcalgiray Özel Eğitim Meslek Okulu Tarım Teknolojisi alanına kazandırılan KOMPOST makinesi eğitim, öğretim ve üretim faaliyetlerinde kullanılmaya devam ediliyor. Bu kapsamda,Tarım Teknolojisi Alanı öğretmenleri ziraat mühendisi Nermin Başak İnce' nnin başarılı çalışmaları sonucunda, kompost makinesinde saksı/çiçek toprağı üretimine başlandı. Öğretmen, öğrenci ve personelin evden getirdikleri sebze-meyve atıkları ile ilçe pazarından sağlanan bitkisel atıklar özel öğrencilerimizin ellerinde kompost makinesinde işlenerek çiçek toprağı elde ediliyor. Seramik ve ahşap atölyelerinde üretilen saksıların toprağı ve çiçeği de tarım atölyesi tarafından karşılanarak bütün işlemler atölyede gerçekleştiriliyor. Kompost makinasında üretilen saksı-çiçek toprağı öğrenciler arafından 5-10 litrelik poşetlerde ambalaj ve etiket işleminden sonra Okul Döner Sermaye İşletmesi tarafından satışa sunularak öğrenci aile bütçelerine katkı sağlanıyor. Ayrıca  KOMPOST makinasının,  "ENGELSİZ TARIM" projesi kapsamında 15000 metrekare üzerinde devam edecek olan tarımsal üretim faaliyetinde de kullanılması planlanmaktadır. 

Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu Masa Tenisi Takımı Bölge Üçüncüsü Oldu.

15-16 Şubat' ta Bursa' da düzenlenen Masa Tenisi turnuvasında Bursa şampiyonu olan Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu masa tenisi takımı bölge şampiyonasında gitme hakkı kazanmıştı. 15-17 Mart tarihlerinde Bursa' da düzenlenen Marmara bölgesi grup müsabakalarında Marmara Bölgesi üçüncüsü oldu ve Marmara bölgesini temsilen Nisan ayında Kastamonu' da düzenlenecek Türkiye Masa Tenisi Şampiyonasına katılım hakkı elde etti. Okul Beden Eğitimi öğretmeni Yüksel Çalıkoğlu ve öğrencileri Nazlı ceren Akgül, Ebrar Can, Ravzagül Erol, Beyzanur Gültekin' i tebrik eder, Türkiye Şampiyonasında başarılar dileriz.

Ali Tekin İlkokulu Öğrencilerinden Örnek Davranış

Alitekin İlkokulu 4-D sınıfı öğrencileri Orhangazi Belediyesi Gardrop Giysi Evi'ne kıyafet bağışlayarak destek oldular. Öğrenciler evlerinde ki kullanmadıkları kıyafetleri ihtiyaç sahibi ailelere verilmek üzere Gardrop Giysi Evi'ne teslim ettiler. Öğrencileri Giysi Evi'nde karşılayan Belediye Başkanı Sn. Bekir Aydın bu anlamlı destekleri için öğrencilere, velilerine ve öğretmenlerine teşekkür etti. 

İlçe Projeleri Hakkında İlçe Kaymakamı Sn. Süleyman Özçakıcı' ya Bilgilendirme Yapıldı.

17 Mart Perşembe günü Kaymakamlık toplantı salonunda ilçemizdeki farklı okullarda görev yapan öğretmenlerimiz, eTwinnning, Harezmi ve Erasmus+ projelerinde yaptıkları çalışmalarını, Orhangazi Kaymakamı Sayın Süleyman Özçakıcı başkanlığında düzenlenen toplantıda kendileri ile paylaştılar. Proje yapmanın öğretmenler ve öğrenciler açısından önemine değinildiği toplantıda, Sayın Kaymakamımız öğretmenlerimize çalışmalarından dolayı teşekkür edip, sadece tek bir alanda değil çok daha geniş ölçüde düşünerek farklı projelerin hayata geçirilebileceğini ve bu şekilde öğretmenlerimiz sayesinde ilçemizin tanıtımına da katkı sunulmuş olacağını belirtti. Ayrıca her proje fikrinde öğretmenlerimize destek vereceğini sözlerine ekledi.

18 Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Töreni Düzenlendi.

18 Mart Çanakkale Zaferinin 107. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle ilk program Orhangazi şehitliğinde saat 09.30 da çelenk sunma töreni ile başladı. Törene, Orhangazi Kaymakamı Sayın Süleyman Özçakıcı, Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, Orhangazi Cumhuriyet Başsavcısı Muammer Çoban, protokol üyeleri, kamu kurum ve kuruluş amirleri, siyasi parti temsilcileri, Şehit ve Gazi yakınları, öğrenciler  ile ilçe halkı katıldı.

Çelenklerin sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar Jandarma Astsubay Çavuş Serdar Yüksel ve Şehit Aileleri Derneği Temsilcisi Yusuf Solak tarafından yapıldı, Şehitlik defterinin İlçe Kaymakamı Sayın Süleyman Özçakıcı tarafından imzalanması ve duanın okunması ile şehitlikteki program sona erdi. Törenin ardından protokol üyeleri ve davetliler Kurtuluş Anıtına hareket etti. Burada Kurtuluş Anıtı'na İlçe Protokolü tarafından çiçek takdimi yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından program sona erdi.

Çelenk koyma töreninin sona ermesiyle protokol üyeleri ve davetliler saat 11.00' da Süleymanşah Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje okulu konferans salonunda yapılacak tören için okula hareket ettiler. Program İstiklal Marşı' nın okunmasıyla başladı. Açılış konuşması okul müdürü Cüneyt Vardar tarafından yapıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sakarya' nın yaptığı konuşmanın ardından 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere İlçe Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, İlçe Belediye Başkanı Bekir Aydın ve Orhangazi Cumhuriyet Başsavcısı Muammer Çoban tarafından ödülleri verildi. Program okul öğrencileri tarafından hazırlanan "Çanakkale Zaferi" konulu oratoryo gösterisi, "Duvak" adlı şiirin okunması ve okul öğrencilerinin solo türküleri söylemesiyle son buldu.

Camikebir Mah. Tozkoparan Cd. Hükümet Konağı B Blok Orhangazi BURSA - 0224 573 51 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.