BURSA ORHANGAZİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İmam Hatip Ortaokulu Öğrencilerinden Öykü Serüveni

İmam Hatip Ortaokulu Öğrencilerinden Öykü Serüveni

Orhangazi İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin yıl içerisinde yazmış oldukları öyküler okulun Türkçe öğretmenleri tarafından kitap haline getirildi.

"OKULUMUZDAN ÖYKÜLER" NEDİR?

Hangimiz hayatımızın bir döneminde yazar olmak istemedik ki? Çocukluğumuzda okuduğumuz kitapları, dinlediğimiz masalları hayal dünyamızda canlandırırdık. Bazen masallardan bir kahraman olur bazen ise elimize geçen hikayeyi okurken yazar adına düşünüp hikayeyi kendimizce tamamlardık.

Çocukların uçsuz bucaksız hayal dünyaları, yazıya geçtiğinde ne kadar ilginç ve orijinal düşüncelerin ortayı çıktığını bu çalışmayla bir kez daha görmüş olduk. Çocuklar düşüncelerini ya konuşarak anlatacak ya da yazacaklar. Onları, kalabalık okullarda öğretmenler; yoğun iş hayatından, teknolojiden fırsat bulamayan ebeveynler, çoğu zaman yeterli zaman ayırarak dinleyemiyor. Oysa ne çok hayalleri, söyleyecek ne çok sözleri var.

Türk Dili'nin; güzelliklerini, anlatım zenginliklerini, ilk öykülerini yazmanın heyecanı içinde gören çocuklar, ışıl ışıl gözleriyle yaşamlarının ilk döneminde edindikleri yazma alışkanlığını, ömür boyu sürdüreceklerdir.

Çocuklar; yazmayı, sadece Türkçe derslerinde yapılan bir etkinlikten öte hayatlarının bir parçası haline getirdiklerinde, hem birey hem toplum olarak dili daha doğru ve güzel kullanmada mesafe kat etmiş olacağız. Bu amaca hizmet eden öykü kitabımızla, çocukların yazma becerilerinin gelişmesini, ömür boyu sürecek yazım serüvenlerinde onlara heves ve hız vermesini temenni ediyoruz.

Projede emeği geçen öğrenci ve Türkçe zümresi öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

23-06-202223-06-202223-06-202223-06-202223-06-202223-06-2022

Camikebir Mah. Tozkoparan Cd. Hükümet Konağı B Blok Orhangazi BURSA - 0224 573 51 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.