BURSA ORHANGAZİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çevre Dostu 1000 Okul Çalışmaları Başladı.

Çevre Dostu 1000 Okul Çalışmaları Başladı.

 

Çevre Dostu 1000 okul kapsamında bulunan ilçemiz Şehit Bülent Albayrak İlkokulu' nda çalışmalar başladı.

 

Okulumuzdaki tüm aydınlatmalar tasarruflu hale getiriliyor. Okulun dış cephe mantolama ve yalıtım malzemeleri gelmiş olup, işlemlere Kurban Bayramından sonra başlanacaktır. Ayrıca ilerleyen süreçte okul kazan kapasitesi arttırılacak, ısı tasarrufu sağlanacak, sınıf petekleri değişecek, bahçeye yağmur suyu depolama alanı yapılacak, kompost makinleri kurularak gübre üretimi yapılacak, güneş panelleri kurularak okulun kendi elektiriğinin üretilmesi sağlanacaktır.

Projenin amacı

Öğrencilere temel eğitim seviyesindeyken, çevre bilincini, sürdürülebilirlik kavramını benimsetmek, buna ilişkin uygulamaları göstermek ve uygulatmak amacıyla "Çevre Dostu 1000 Okul Projesi" hayata geçirilmiştir. Proje kapsamında, ülkemizin her ilçesinden en az 1 okul olmak üzere 1000 okulumuzun altyapı ve donatım açısından, mümkün olduğunca sürdürülebilirliğe ilişkin öğeleri içerecek hale getirilmesi sağlanacaktır. Okullarımızda; enerji tüketiminin azaltılmasına ve yenilenebilir enerji sağlanmasına, su tasarrufu sağlanmasına, öğrencilerin geri dönüşüm ve sıfır atık konularındaki farkındalıklarını artırmaya yönelik uygulamalar yapılacaktır. Proje kapsamındaki okullarda yapılacak olan uygulamaların diğer okullara model olması, sonrasında tüm okulların benzer standartlara ulaşması hedeflenmiştir.

05-07-202205-07-202205-07-202205-07-2022

Camikebir Mah. Tozkoparan Cd. Hükümet Konağı B Blok Orhangazi BURSA - 0224 573 51 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.