BURSA ORHANGAZİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sn. Mustafa SAKARYA' nın 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sn. Mustafa SAKARYA' nın 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Mesajı

Aziz milletimizin teminatı olan biricik evlatlarımız, onların geleceğe hazırlanması için kol kanat geren sevgili velilerimiz ve eğitim ordumuzun kahraman neferleri olan öğretmenlerimiz ile birlikte yeni bir eğitim ve öğretim dönemine başlamanın heyecan ve mutluluğunu paylaşıyoruz. 

 

Eğitim, bir toplumun geleceğini belirleyen bir süreç, bir memleket meselesidir. Türk Eğitim sistemimiz; tüm vatandaşlarımızı; Türk Milli Eğitiminin temel amaçlarından biri olan "Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillerin, iyi insan ve iyi bir vatandaş olarak yetiştirilmesi" görevini üstlenmiştir.

 

Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün ifade ettiği gibi "Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder." Bu düşünceden yola çıkarak, Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşıyacak olan temel unsur da yine eğitimdir. Bu bağlamda eğitim ve öğretimdeki en önemli hedefimiz; çocuklarımızın yetenek ve ilgilerinin dâhilinde zihinsel, ruhsal, sosyal gelişimlerine öncülük edip millî, manevi, ahlaki ve evrensel değerlere bağlı bireyler olarak yetiştirmektir.

 

Sevgili Öğrencilerim,

Halk ozanımız Aşık Veysel bir şiirinde okulun önemini dile getirirken şöyle diyor: 

Dünyanın en zengin aklını gördüm,

Sermayesini sordum dedi ki okul.

Sizlerin de gözlerinde, okula başlamanın heyecanını, sevincini, ışıltısını görüyor, bu ışıltıyı hiç kaybetmemenizi diliyorum. Okul, sizin ikinci eviniz; öğretmen ve arkadaşlarınız ise ikinci ailenizdir. Bu yeni eğitim ve öğretim yılında da arkadaşlarınızla ve öğretmenlerinizle hep birlikte çok güzel bir yıl geçirmenizi ve derslerinizde başarılı olmanızı diliyorum.

 

Değerli Öğretmenlerim,

Heykeltıraş mermere ne ise öğretmen de çocuğa odur. Bu sözden hareketle ben de diyorum ki; sizler, öğrencilerimizin önce yüreğine, sonra aklına dokunan, okulu ve okumayı sevdiren bir rehbersiniz. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün "Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır." sözünden ilhamla bizim için dünyanın en kıymetli varlıkları olan evlatlarımıza daha iyi eğitim imkânı sunmak için özverili çalışmalarınızla onları bilgi, beceri, tutum ve değerlerle donatacağınıza inancım tamdır. Hiç şüphesiz yeni nesil sizlerin elinde şekillenecek, geleceğimizin teminatı gençlerimiz sizlerin eseriniz olacaktır. Bu zor fakat kutsal görevinizde hepinize başarılar diliyorum.

  

Saygıdeğer Velilerimiz,

Bugün, çocuklarınızı okulla buluşturmanın heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Sizin çocuklarınız, bizim çocuklarımızdır. Mevlana'nın dediği gibi: "Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşabilir."  Sizlerle bizlerin paylaştığı aynı duygu çocuklarımızı güzel bir geleceğe hazırlamaktır. Her ne kadar eğitim-öğretim faaliyetleri okullarımızda yoğun bir şekilde gerçekleştirilse de eğitimin başladığı ilk yer ailedir. Bizlere emanet ettiğiniz yavrularınızı hayata beraberce hazırlayacağız. Eğitim öğretim sürecinde sizlerin de desteklerinizi yanımızda görmekten mutluluk duyacağız.

 

Bugün, Orhangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 41 resmi 9 özel toplam 50 okulumuzda, 924 öğretmenimiz ve yaklaşık 14.000 öğrencimiz ile ders başı yapmış bulunmaktayız. Tüm okullarımızda gerekli güvenlik önlemleri alınmış, yaz dönemi boyunca okullarımızın tadilat ve onarımı yapılmış, taşımalı eğitimin bütün iş ve işlemleri tamamlanmıştır. Toplam 21 taşıma merkezi okullarımızda, 1.155 öğrencimizin eğitime erişimi sağlanacaktır. İlçemizde, öğrencilerimizin ders kitapları, devletimizin imkânları sayesinde eksiksiz bir şekilde masalarının üzerine konulmuştur. Bugünden sonra da bize düşen verilen eğitimin niteliğinin arttırılması için tüm gücümüzle sahada olmaktır. Okulların eğitim öğretime hazırlanmasında imkânlarını seferber eden Orhangazi Belediye Başkanımız nezdinde tüm belediye personellerine teşekkür ediyorum. Eğitime desteğini esirgemeyen hayırsever kişi ve kurumlarla, Orhangazi halkına müteşekkiriz. Okulların öğrencilerimizin ikinci evi olduğu düşüncesinden hareketle yaz boyu koşturan okul müdür ve müdür yardımcıları ile okul çalışanlarımıza da huzurlarınızda teşekkür etmek isterim.

 

Minik yüreklerin coşku dolu ritimleriyle kutladığımız bu güzel günün, gelecekte daha mutlu, huzurlu ve başarı dolu nice yılların da müjdecisi olacağından eminiz. Bu duygu ve düşüncelerimle 2022-2023 eğitim öğretim yılının Orhangazi'miz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum.

 

Mustafa SAKARYA

İlçe Milli Eğitim Müdürü

 

Camikebir Mah. Tozkoparan Cd. Hükümet Konağı B Blok Orhangazi BURSA - 0224 573 51 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.