BURSA ORHANGAZİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA, 15. ULUSLARARASI MEB ROBOT YARIŞMASINA HAZIRLANIYOR

BURSA, 15. ULUSLARARASI MEB ROBOT YARIŞMASINA HAZIRLANIYOR

Ülkemizde mesleki ve teknik eğitimdeki niteliğin artırılması, toplumda bu alanda farkındalık oluşturulması, öğrencilere endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve bu konudaki deneyimlerinin paylaşılması amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2007 yılından itibaren her yıl düzenli olarak yapılan Uluslararası MEB Robot Yarışması'nın 15'incisi, bu yıl Bursa'da yapılacak.

8-11 Mart 2023 tarihleri arasında Bursa Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksinde gerçekleştirilecek olan 15. Uluslararası MEB Robot Yarışması  "Cumhuriyet ve Teknoloji" teması ve  "Ahican Cumhuriyet'in İzinde, Teknolojinin Peşinde Bursa'da" sloganı ile 14 kategoride gerçekleştirilecek.

Cumhuriyet'in 100. yılında Bursa'da gerçekleştirilecek olan yarışmaya bu yıl "Su Altı Aracı (ROV)" ve "Otonom Araç" kategorileri de eklendi.

05 Aralık 2022 - 30 Aralık 2022 tarihleri arasında Hızlı Çizgi İzleyen ve Mini Sumo kategorilerindeki Sanal Robot Yarışması ile ön elemeler gerçekleştirilecek. Ön elemede başarılı olanlar; Bursa'da yapılacak 15. Uluslararası MEB Robot Yarışması'na katılmaya hak kazanacak.

15.Uluslararası MEB Robot Yarışmasına ev sahipliği yapacak olmaktan büyük bir mutluluk ve heyecan duyduklarını belirten Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür, " Bakanlığımız, 2007 yılından itibaren gerçekleştirdiği robot yarışmasına 2023 yılında yani Cumhuriyetimizin 100. yılında teknolojinin ve sanayinin başkenti Bursa'mızı uygun gördü. Ekip arkadaşlarımız büyük bir titizlikle bu dev organizasyon için hazırlıklarını sürdürüyorlar. MEB Robot yarışması ile çocuklarımız ve gençlerimiz  buluşlarını ve ürettiklerini sergileme imkânı buluyorlar. Geleceğin teknolojisine yön verecek olan gençlerimiz, bugün ürettikleri robotlarla şimdiden kendilerini, geleceğin teknolojisine hazırlama fırsatı da elde ediyorlar. Bilim ve teknolojik gelişmeleri takip eden yerli ve millî üretime katkı sunacak çocuklarımızı ve gençlerimizi Bursa'mıza bekliyoruz." dedi. 

Gür, "Geçen yıl, MEB Robot yarışmasına 10 binin üzerinde başvuru yapıldı. Hedefimiz bu sayıyı bu yıl daha da yukarılara taşımak. Bursa'da yeni bir rekora imza atmak. Teknolojiye gönül veren tüm gençlerimize başarılar diliyoruz. Yarışmanın şehrimizde düzenlenmesini uygun gören Sayın Bakanımıza, Bakanlığımıza ve hazırlık çalışmalarını büyük bir titizlikle sürdüren tüm mesai arkadaşlarıma ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum." dedi.

 

Ön Elemesi Yapılacak Kategorilerin Yarışma Başvuru Tarihi

(05 Aralık 2022 - 30 Aralık 2022)

·       Hızlı Çizgi İzleyen

·       Mini Sumo

Ön Elemesi Yapılmayacak Kategorilerin Yarışma Başvuru Tarihi

(05 Aralık 2022 - 17 Şubat 2023)

·       Çizgi izleyen (Temel Seviye)

·       Çizgi izleyen (İleri Seviye)

·       İnsansız Hava Aracı (Mini Drone)

·       Labirent Ustası

·       Endüstriyel Robot Kol

·       Tasarla-Çalıştır

·       Yumurta Toplama (Caretta Caretta)

·       Tozkoparan Robot (Temel Seviye)

·       Serbest Proje

·       Temalı Robot

·       Otonom Araç

·       Su Altı Aracı Kategorisi (ROV)

 
Yarışma başvuruları https://robot.meb.gov.tr  adresinden gerçekleştirilecektir.

Camikebir Mah. Tozkoparan Cd. Hükümet Konağı B Blok Orhangazi BURSA - 0224 573 51 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.