BURSA ORHANGAZİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Millî Eğitim Müdürleri Müfredat Bilgilendirme Toplantısı Ankara´da Yapıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin KARATOSUN 21 Ağustos Pazartesi günü 81 ilin İlçe Millî Eğitim Müdürlerine yönelik Ankara´da düzenlenen Müfredat Bilgilendirme Toplantısına katıldı.
İlçe Millî Eğitim Müdürleri Müfredat Bilgilendirme Toplantısı Ankara´da Yapıldı.

Millî Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Sayın Yusuf TEKİN, Talim Terbiye Kurulu Başkanı Sayın Alpaslan DURMUŞ´ un katıldığı toplantı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Bakanımız Sayın İsmet YILMAZ yaptığı konuşmada,  eğitimin "nesil yetiştirme işi" olduğunu vurgulayarak, nesil yetiştirmenin ise medeniyet iddiasını sürdürme anlamına geldiğini söyledi. Herkesin gözünün üzerinde olduğu 1 milyonun üzerinde öğretmen, 18 milyona yakın öğrenci ve velinin üyesi olduğu büyük bir aile olduklarına işaret eden Yılmaz, bu büyük ailenin sorumluluğunun da büyük olduğunu ifade etti.

 

“Eğitim ve öğretim çalışmalarının en önemli hedefi öğrencileri mutlu kılmak”

Bakanız Sayın YILMAZ, eğitim ve öğretim çalışmalarının en önemli hedefinin öğrencileri mutlu kılmak, onların ihtiyaç duyduğu bilgi beceri ve değerleri kazandırmak olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: "Müfredatın sadece bilgiden oluşmaması aynı zamanda beceri, yeterlilik ve değerleri de içermesi gereklidir. Kamuoyuna duyurduğumuz müfredat, öncelikle öğrencilerimizin yaşayacağı çağın gerektirdiği bilginin yanında beceri, yeterlilik ve değerleri kazandırmayı da amaçlıyor. İlkokul birinci sınıftan lise 12. sınıfa kadar konu ve kavram bütünlüğü dikkate alınarak 176 sınıfı kapsayan 51 dersin müfredatını yeniledik. Oldukça geniş bir katılımla ve demokratik bir anlayışla yenilenen müfredatta ahenkli bir bütünlük sağlandı."

 

Yeni eğitim öğretim döneminde 1, 5 ve 9. sınıflarda uygulanmaya başlanacak müfredat ile ilgili hazırlıklar kapsamında, ilgili genel müdürlüklerin ilk formatörler eğitimlerini tamamladığını belirten Yılmaz, ayrıca bu sınıflarda uygulanacak eğitim araçlarının da hazırlandığını ve bunların EBA´da yayınlandığını aktardı. Yeni eğitim öğretim yılının başlayacağı 18 Eylül öncesinde ilçe millî eğitim müdürlüklerinden ilçelerindeki bütün öğretmenlere, velilere ve ilgililere yeni müfredatın anlatılmasını isteyen Yılmaz, "Öğretmenlerimiz, okullardaki idareciler, ilçe müdürleri ve il müdürleri süreç hakkında bilgi sahibi olmalı ve kendilerine yöneltilen sorulara yetkinlikle gerekli cevapları verebilmelidir." dedi.

 

“Türkiye´yi 21. yüzyıla taşıyacak müfredat”

Yeni eğitim öğretim programlarında görüş alınan üniversitelere ilişkin de eleştiri yapıldığına işeret eden Yılmaz, müfredatın tüm üniversitelere gönderildiğini ve görüş istendiğini bildirdi. Yılmaz, şu görüşlere yer verdi: "Ama çok net olarak bize görüş gönderenler, Ankara Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Bülent Ecevit Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, ODTÜ, Ömer Halisdemir Üniversitesi diye gider. Sendikalardan da Anadolu Eğitim Sendikası, Eğitimciler Birliği Sendikası, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası ve Türk Eğitim-Sen dahil olmak üzere hemen hemen ´Eğitim üzerine sözüm var´ diyen herkesten de görüş alındı. Dolayısıyla kendimize inanıyoruz, güveniyoruz. Bu ana kadar yapılmış en iyi, en doğru, öğrencinin menfaatine ve Türkiye´nin de 21. yüzyılda evlatlarını hazır edeceği bir müfredatı hazırladık. Gereksiz konuları çıkardık, parçalanmış olan yerleri birleştirdik. Disiplinler arası değişimi yaptık. Yani ´Coğrafyada olması uygun değildir´ dediklerimizi biyolojiye aldık, Fizik’te olması uygun olmayan konuları Kimya’ya aldık veya ilkokulda olması uygun olmayan konuları ortaokula aldık. Hatta bazı konuları da orta öğretimde değil yükseköğretime alınması şeklinde bir değerlendirmede bulunduk."

 

 

Bakaımız Sayın YILMAZ, müfredat üzerine öğretmenlerden 2018 başına kadar geri bildirimler alacaklarını hatırlatarak, buna uygun bir düzenleme yapacaklarını ve 2018-2019 eğitim öğretim yılında tüm sınıflarda yeni müfredata geçileceğini kaydetti.

24-08-201724-08-201724-08-2017

Camikebir Mah. Tozkoparan Cd. Hükümet Konağı B Blok Orhangazi BURSA - 0224 573 51 79

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.